A3 Haber

Aylin Sözer çalıştığı üniversitede anıldı: ‘Güle güle kırmızı saçlı öğretmenimiz’

Aylin Sözer çalıştığı üniversitede anıldı: ‘Güle güle kırmızı saçlı öğretmenimiz’
Aralık 30
15:12 2020

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim görevlisi Aylin Sözer, üniversitenin kampüsünde öğrencileri ve akademisyenler tarafından anıldı. Öğretim Üyesi Özgül Yaman, “Güle güle kırmızı saçlı öğretmenimiz, güle güle canım arkadaşım” dedi.

Maltepe’de dün Aylin Sözer evine gelen Kemal Ayyıldız tarafından feci şekilde öldürüldü. Aylin Sözer için bugün çalıştığı üniversitede anma töreni düzenlendi. Törende öğrencileri ve mesai arkadaşları gözyaşlarını tutamadı. Anma programında konuşan Öğretim Üyesi Özgül Yaman, “Bugün dünyanın en güzel gülen kadınlarından birini cennete yolcu ediyoruz. Aylin Sözer kadına karşı şiddetin ilk kurbanı değil ama artık son kurbanı olsun istiyoruz. Güle güle kırmızı saçlı öğretmenimiz, güle güle canım arkadaşım. İstanbul Aydın Üniversitesi seni, yaşam enerjini ve gülüşünü hiçbir zaman unutmayacak” dedi.

“Proje ile adını sürdüreceğiz, yaşatacağız”

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Nükhet Çıkrıkçı ise “Bir proje ile adını sürdüreceğiz, yaşatacağız. Meslektaşlarımla bunu yapmak bizim borcumuz. Sadece kınamak yetmiyor. Önlemek zorundayız. Son kurban diyoruz ama son kurban olmaması için bütün toplumca hep beraber çalışmamız gerekiyor. Bunun için açık davet sunuyorum. İlgili bütün toplum kuruluşlarına, bütün kurumlara bu toplumdaki şiddeti azaltacak, erken çocukluk döneminde bunu önleyecek bir projede bizimle birlikte yer alsınlar. Bu sorunu hep beraber çözmek için gayret edelim. Acımız ancak böyle dindirebiliriz” diye konuştu.

“Kahkahası kendinden önce gelen kadın”

Üniversite Rektörü Prof. Yadigar İzmirli de, “Şiddetin her türlüsünü ama illa ki kadına ve çocuğa şiddeti tüm benliğimizle kınıyorum. Ailesi başta olmak üzere tüm öğrencilerine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

Aylin Sözer’in bir öğrencisi de “O kadar büyük bir şoktayım ki anlatamam. Bu okulda öğretim görevlisi olarak görev yapıyorsam onun sayesinde. O benim sadece hocam değildi o benim ablamdı ifadelerini kullandı.

Aylin Sözer’in okulda bulunan odası ise çiçek ve notlarla dolduruldu. Masasına çiçeklerle dolduran sevenleri “kahkahası kendinden önce gelen kadın hep çok güzel güldün” “Güler yüzlü melek hocamız sizi çok özleyeceğiz, neşeniz kahkahanız daima yaşayacak” gibi notlar bıraktı. (DHA)