A3 Haber

Yılbaşı dolayısıyla 80 saat sürecek sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor

Yılbaşı dolayısıyla 80 saat sürecek sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor

Yılbaşı dolayısıyla 80 saat sürecek sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor
Aralık 31
13:10 2020

Yılbaşı nedeniyle bu akşam saat 21.00’de sokağa çıkma kısıtlaması başlıyor. Kısıtlamada marketler saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacak.

A3 Haber Merkezi | Türkiye’de yılbaşı nedeniyle bu akşam saat 21.00’de başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 4 Ocak pazartesi günü sabah saat 05.00’te sona erecek.

İşte 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin bilinmesi gereken şeyler.

 • Sokağa çıkma kısıtlaması 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak. 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günleri devam edecek ve yasak 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek. Buna göre yılbaşında toplam 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 • 31 Aralık 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce uygulanan usul ve esaslar, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.

Marketler açık ancak içki satışı yapılmayacak

 • Kısıtlamada marketler açık olacak ancak içki satışı yapılmayacak. Tekel bayileri kısıtlama süresince kapalı olacak.
 • Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Vatandaşlar evlerine yürüme mesafesindeki bu işletmelere giderek ihtiyaçlarını giderebilecek.
 • Kısıtlama boyunca restoran ve lokantalar mesailerine devam edecek. Saat 10.00 ile 24.00 arasında paket servis yapılabilecek.
 • Kısıtlama süresince fırınlar da açık olacak. İşletmeler ruhsatlarında yazan çalışma saatleri içerisinde ekmek ve unlu mamul üretimine devam edecek.
 • İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde 2 Aralık’ta yayımlanan “Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde güncelleme yapıldı.
 • Buna göre, yılbaşı nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak ilk uygulaması 1-3 Ocak tarihlerinde olacak şekilde, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı günlerde sadece çiçek satışı yapan iş yerleri 10.00-17.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek.
 • Sokağa çıkma kısıtlamasına karşın yarın cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar, il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilecek.

Yılbaşı partisi/kutlama organizasyonu yasak

 • Genelgeye göre; başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar yılbaşında “tam mesai” çalışacak. Konaklama tesisleri ve kiralık villa benzeri yerler dahil olmak üzere hiçbir mekanda yılbaşı partisi/kutlama organizasyonu yapılmasına izin verilmeyecek, bu yönde denetimler sıkılaştırılacak.
 • Otel ve konaklama tesislerinde yılbaşı eğlencesi yapılamayacak. Saat 22.00’den itibaren restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında hiçbir şekilde müzik yayınına izin verilmeyecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan müşterilerin, kalabalık şekilde bir araya gelmemeleri için tedbirler alınacak.
 • Bugün saat 21.00’den 1 Ocak saat 10.00’a kadar il ve ilçe merkezlerinde toplanma ve kutlama alanları olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara yabancı turist girişleri de yasak olacak.
 • Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerlerinin de Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunabilecek.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER