A3 Haber

HSK’den Fikri Sağlar açıklaması

HSK’den Fikri Sağlar açıklaması

HSK’den Fikri Sağlar açıklaması
Ocak 04
15:45 2021

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yapılan açıklamada adı anılmadan CHP’li Fikri Sağlar’a tepki gösterildi. Açıklamada, “Giyim, kuşam, yaşam biçimi, etnik kimlik gibi çoğaltılabilecek nedenlerle hakim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürecek açıklamalar birlik olma, beraber olma ve millet olma şiarımıza uygun olmayacaktır” dendi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), CHP’li Fikri Sağlar’ın “Türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” şeklindeki sözleriyle başlayan tartışmalara atıfla bir açıklama yayımladı.

“Anayasanın 138. maddesindeki tanıma uygun olarak bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev ifa eden Türk hakim ve savcılarının birinci önceliği; anayasaya, kanunlara, dosyadaki maddi gerçeğe ve hukuka uygun elde edilmiş delillere göre hüküm vermektir” hatırlatmasında bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • “Türk hakim ve savcıları, millet olmanın, bir arada huzur içinde yaşamanın bir gereği olarak; farklılıklara saygı duyma, birbirine anlayışla yaklaşma ve herkese eşit davranma bilinciyle; dil, din, mezhep, ırk, etnik köken, cinsiyet, siyasi düşünce, sosyal ve ekonomik durum, hemşehricilik, yaşam biçimi, dış görünüş, medeni hal gibi sebeplerin ayrımcılığa neden olmaması için toplumun her ferdinin göstermesi gereken duyarlılığın üstünde bir farkındalığa sahiptir.
  • Adil, hızlı, etkin ve güvenilir bir yargı sistemi için hakim ve savcılar kadar toplumun da sorumluluklarının bulunduğu muhakkaktır. Giyim, kuşam, yaşam biçimi, etnik kimlik gibi çoğaltılabilecek nedenlerle hakim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürecek açıklamalar, 100 yaşına girmeye hazırlanan Cumhuriyetimize ve demokrasi kazanımlarına ters düşecek; birlik olma, beraber olma ve millet olma şiarımıza uygun olmayacaktır.
  • Hâkim ve savcı olabilmek için gerekli şartlar, anayasa ve yasalarımızda açıkça belirtilmiştir. Yasal mevzuat dışında başka sınırlamalar aramak; anayasamızda ve evrensel hukukta güvence altına alınan temel hak ve hürriyetler anlayışı ve hukuk devleti ilkesiyle de asla bağdaşmayacaktır.
  • Zor şartlarda üstün bir fedakârlıkla görevlerini yerine getiren Türk hakim ve savcılarını; yaşam biçimleri, giyim kuşamları, inançları gibi çağ dışı anlayışla tartışmaya açmak, yargı sistemimize, adalete, ülkeye ve millete hiçbir katkı sunmayacağı unutulmamalıdır.”

Ne olmuştu?

Fikri Sağlar katıldığı televizyon programında “Türban irticai faaliyetlerin şeriat isteyenlerin üniformasıdır, başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu’da bir geleneksel giysidir arada fark var. Kendimden söylemek istiyorum, ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda AKP’li, Sağlar’a tepki göstermişti. Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında “Sizin türbanlınız vitrin süsü / Türbanlılardan özür dile” polemiği başlamıştı.

İlgili Haberler:

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER