A3 Haber

Kararlı bir hukuk mücadelesi: Sığacık’taki balık çiftliğine beşinci iptal

Kararlı bir hukuk mücadelesi: Sığacık’taki balık çiftliğine beşinci iptal
Ocak 05
12:27 2021

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (sakin şehir) olan İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde kurulan balık çiftliğine mahkemeden beşinci kez iptal kararı çıktı. Sığacık Körfezi’nin Akdeniz foklarının yaşam alanı olduğunu vurgulayan, su temizliği ve biyoçeşitliliğin azalması tehlikesine de dikkat çeken mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED olumlu” kararını iptal etti.

İzmir’in önemli turizm ve yaşam merkezlerinden Seferihisar’da çevrecilerin balık çiftliklerine karşı mücadelesi 13 yıldır devam ediyor. Sığacık Körfezi’nde Başaranlar Su Ürünleri tarafından kurulan Orkinos çiftliğinin kaldırılması için daha önce mahkemeden dört kez “ÇED olumlu” kararı aldıran çevreciler, her seferinde yeni bir “ÇED olumlu” kararı verip süreci başa döndüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın peşini bırakmıyor. Bu kez, çevrecilerin açtığı davada, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nce benzer bir karar verildi.

Mahkeme kararında, “Dava konusu olan İzmir Urla- Seferihisar Sığacık Körfez Mevkii, 9 numaralı Su Ürünleri Potansiyel Sahası içerisinde kurulmuş orkinos yetiştirme tesisi alanının Akdeniz foku (monachus monachus) türünün habitat alanı ile çakışmakta olduğu, türün aktif yaşam alanını sınırlayacağı, balık çiftliklerinin sayısının artmasının çevreyi tehdit ettiği, Cittaslow üyelik kriterleri arasında yer alan çevre faktörleri maddesinde su temizliği ve biyoçeşitliliğin azalması kriterlerinin balık çiftlikleri artışı ile tehlikeye gireceği ve Yavaş Şehir Seferihisar ilçesinin Cittaslow Sürdürülebilirlik kriterleri ve Yarımada Stratejik Planı ile örtüşmediği anlaşıldığından, dava konusu orkinos yetiştirme tesisi için Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararının verilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Acilen körfezden çıkarılmalılar

Sığacık Körfezi’nde “ÇED olumlu” kararını beşinci kez iptal eden mahkeme kararı çevrecilerde sevinç yarattı. Çevreci avukat Şehrazat Mercan, bu mahkeme kararının acilen uygulanması, orkinos üreticiliği dahil tüm balık çiftliklerinin Sığacık Körfezi ve Demircili Koyu’ndan çıkarılması gerektiğini kaydetti.

 Urla’ya kaydırmışlardı…

Sığacık Körfezi’ne kurulan balık çiftlikleri, çevrecilerin tepkileri üzerine karşı kıyıdaki Urla’nın Demircili Koyu yakınlarındaki 10 numaraları alana kaydırılmıştı. Ancak, açılan dava sonucu, balık çiftliklerinin doğa harikası Demircili Koyu’ndan da kaldırılması kararlaştırılmıştı. Balık yetiştirme kafesleri, bir süre önce yeniden Sığacık Körfezi’ne taşınmıştı. Şimdi, mahkemenin verdiği bu beişnci iptal kararıyla birlikte çiftliklerin akıbeti merak konusu oldu.