A3 Haber

PTT’nin 1,2 milyarlık zararı Meclis gündeminde: “Türkiye’de çok büyük bir soygun var!”

PTT’nin 1,2 milyarlık zararı Meclis gündeminde: “Türkiye’de çok büyük bir soygun var!”

PTT’nin 1,2 milyarlık zararı Meclis gündeminde: “Türkiye’de çok büyük bir soygun var!”
Ocak 05
13:54 2021

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Sayıştay raporuna göre 2019 yılında 1,2 milyar zarar ettiği anlaşılan PTT’de, farklı usulsüzlüklerin de ortaya çıkmasını Meclis gündemine taşıdı. Sertel, “Türkiye’de soygun var, çok büyük bir soygun var, bu soygunu hep birlikte önlemek lazım” dedi.

Sayıştay raporunda 2019 yılında 1.2 milyar zarar ettiği anlaşılan PTT’de, farklı usulsüzlüklerin yapıldığı ortaya çıktı. 2019 yılında Karttan Karta Para Transferi’nde sistemsel hata yapıldığı ve 64 kişinin bu yolla PTT’den 3 milyon 600 bin TL tutarında haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı. PTT’nin hesaplarında 22 Milyonluk bir kaybın olduğu da rapora geçti. Konuyla ilgili Meclis araştırma önergesi veren CHP’li Sertel, “PTT’yi sadece dışarıdan ihalelerle usulsüzlüklerle değil, PTT içerisinden de zimmetle soyanlar var” dedi.

Sertel, PTT’nin 2019 yılı Sayıştay raporuna yansıyan ve “dolandırıcılık” olarak nitelediği olayın ayrıntılarını şu şekilde anlattı:

“22 milyon buhar oluyor”

  • Sayıştay’ın 2019 raporlarını okudukça insanın gerçekten tüyleri diken diken oluyor.  PTT zarar etti demiştik 1,2 Milyar TL civarında. Bu zararın nerelerden kaynaklandığını elbette ki bir araştırma önergesi vererek, PTT’nin bütün zararlarının birer ikişer Sayıştay raporlarına da dayanarak tespiti için çalışma yapacağız. PTT’de 2019 yılı içerisinde karttan karta para transferindeki uygulamada da 64 kişi PTT’nin 3 milyon 600 bin TL’sini kaşla göz arasında soyuyor. Sayıştay bunu dolandırıcılık olarak değerlendiriyor ve 64 kişiden 3 milyon 600 bin TL geriye tahsil edilemiyor. Yine 22 Milyon TL’lik mahiyetinin belli olmadığı bir kayıp var PTT’nin hesaplarında 22 Milyon buhar oluyor uçuyor, bundan kimsenin bir haberi yok. Kimse de peşine düşmüyor.

“Zimmetle soyanlar var”

2018 yılında toplam 25 değişik şubede 1, 2 Milyon tutarında Çerkezköy gibi çok küçük bir şubede 4 milyon tutarında toplam 6.6 milyon TL de zimmete geçiyor. Yani PTT’yi sadece dışarıdan ihalelerle usulsüzlüklerle değil, PTT içerisinden de zimmetle soyanlar var. Ben PTT için TBMM’ye araştırma önergesi verdim. Meclis açıldığında Meclis’te görüşülür umuyorum.

“Kusurlu olanların yargı önüne çıkması lazım”

  • 22 milyonun muhasebe kayıtlarından nasıl buhar olduğunu, karttan karta uygulamalarla nasıl PTT’nin parasının götürüldüğünü hepsini araştırmak lazım ve bu araştırma sonucunda da PTT’de kusurlu olanların yargı önüne çıkması lazım. Ben bu işlerin peşini bırakmayacağım. Yolsuzlukların üzerine gideceğiz. Çünkü hep söylenegeliyor, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var’ deniliyor ama tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenilmeye devam ediliyor. Türkiye’de soygun var, çok büyük bir soygun var, bu soygunu hep birlikte önlemek lazım.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER