A3 Haber

ÖSYM’ye başvuru yapıldı: “Erdoğan’ın girdiği üniversite sınavının sonuç belgesini açıklayın”

ÖSYM’ye başvuru yapıldı: “Erdoğan’ın girdiği üniversite sınavının sonuç belgesini açıklayın”

ÖSYM’ye başvuru yapıldı: “Erdoğan’ın girdiği üniversite sınavının sonuç belgesini açıklayın”
Ocak 06
16:06 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasının gerçek olup olmadığını anlamak için 1974 yılında girdiği üniversite sınavını kazandığını gösteren belgenin açıklanması için ÖSYM’ye başvuru yapıldı.

Türkiye Noterler Birliği, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmak için sunduğu diplomasının fotokopisini, aslını görmeden onaylayan noter kâtibine soruşturma açmayan notere uyarma cezası vermişti. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise, konuyla ilgili olarak 1974 yılında girdiği iddia edilen yüksekokul “kazandığını” gösterir sınav sonuç belgesinin açığa çıkartılması için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’ne başvuru yaptı.

“Sınav sonuç belgesi açıklanmalı”

HKP avukatlarının, TBMM Başkanlığı’nın ardından bugün ÖSYM Başkanlığı’na yaptığı başvuruda, “Erdoğan’ın 1974 yılında yapılan Üniversitelerarası Seçme Sınavı’nda verilen resmi sınav sonuç belgesinin (ÜSSSB) bir örneğinin arşivinizden çıkarılarak tarafımıza ulaştırılmasını talep ederiz” denildi.

Dilekçede özetle şu ifadelere yer verildi:

“Başkanlığınızın bu tartışmalara son verebileceğinizi düşünüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitelerarası Seçme Sınavına girmeye hak kazanmışsa mutlaka normal bir liseden mezun olduğunu bildirmiştir. Eğer söylendiği gibi İmam Hatip Lisesinden mezun olmuşsa, o dönemin koşullarında Üniversitelerarası Seçme Sınavına kabulü mümkün değildir. O dönemde Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığınıza bildirilen mezun olduğu lisenin adının, girmiş ise Üniversitelerarası Seçme Sınavında aldığı puanın, almış olduğu puan ile girmiş olduğu okulun Kamuoyunda paylaşılması, kurumunuzun saygınlığı açısından önem kazanacaktır.”

Ne olmuştu?

HKP avukatları dün TBMM Başkanlığı’na başvuru yaparak Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığının düşürülmesi ve Erdoğan’a ödenen bütün ödemelerin geri alınmasını talep etmişti. (ANKA)

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER