A3 Haber

Resmi Gazete’de yayımlandı: Dört ilde acele kamulaştırma kararı

Resmi Gazete’de yayımlandı: Dört ilde acele kamulaştırma kararı

Resmi Gazete’de yayımlandı: Dört ilde acele kamulaştırma kararı
Ocak 06
09:30 2021

Çorum Merkez, Kayseri Melikgazi ve Mersin Akdeniz’de bazı bölgeler ‘riskli alan’ olarak tanımlandı. Resmi Gazete’de riskli bölgelerin krokileri yayımlandı. Ayrıca Giresun’un Çaldağ köyü, Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi, İstanbul’un Silivri ilçesi ve Trabzon’un Ortahisar ilçesi İnönü Mahallesinde acele kamulaştırma kararı alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne göre, Çorum, Mersin ve Kayseri’de bazı bölgeler ‘riskli alan’ statüsüne alındı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre riskli alan ilan edilen yerler şu şekilde:

 • Çorum’da Merkez ilçesi Kale mahallesi içindeki 94 bin 286 metrekarelik bir alan.
 • Mersin’de Akdeniz ilçesi Barış mahallesi içindeki 37 bin 500 metrekarelik bir alan.
 • Kayseri’de Melikgazi ilçesi Cumhuriyet mahallesi içindeki 22 bin 207 metrekarelik bir alan.

Riskli alan ilan edilmesi ne anlama geliyor?

Riskli alanlar, zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanlardır.

“Korunacak hassas alanlar” da duyuruldu

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, İstanbul, Isparta, Mersin ve Manisa’da bulunan bazı bölgeler “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre “hassas alanlar” şöyle:

 • İstanbul’un Beykoz’da bulunan Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı.
 • Isparta’nın Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Eğirdir Gölü Doğal Sit Alanı.
 • Isparta Gölcük Krater Gölü Doğal Sit Alanı.
 • Manisa’nın Kula’daki 7. Grup Doğal Sit Alanı.
 • Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Alata Sahili Doğal Sit Alanı.

Acele kamulaştırma kararı

Giresun’da 22 Ağustos’ta 10 kişinin öldüğü selden etkilenen Çaldağ köyünde, “ihtiyaç duyulan konutların yapımı” gerekçesiyle özel mülkiyet olan bazı taşınmazlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından acele kamulaştırılacak. Ayrıca Mersin, Trabzon, İstanbul ve Tekirdağ’da da bazı bölgelerin acele kamulaştırılmasına karar verildi. O yerler şöyle:

 • Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi’nde bulunan bazı taşınmazlar “Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Projesi’nin hayata geçirilmesi” için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamulaştırılacak.
 • Trabzon’un Ortahisar ilçesi İnönü Mahallesinde bulunan bazı taşınmazlar “Millet Bahçesi Projesi alanına dahil edilmek üzere” Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.
 • İstanbul’un Silivri ilçesinde Ömerli Rüzgar Enerji Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.
 • Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanlar ise kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER