A3 Haber

ABD Küba’yı “teröre destek veren ülkeler” listesine ekledi

ABD Küba’yı “teröre destek veren ülkeler” listesine ekledi

ABD Küba’yı “teröre destek veren ülkeler” listesine ekledi
Ocak 12
00:10 2021

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba’yı yeniden “teröre destek veren ülkeler” listesine eklediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden ayrılmasına dokuz gün kala, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba’nın ABD kaçaklarının yanı sıra Kolombiyalı isyancı liderleri barındırarak “uluslararası terörizm eylemlerine defalarca destek sağlama” nedeniyle kara listeye alındığını söyledi.

Pompeo ayrıca, Küba’nın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya güvenlik desteğinin, Maduro’nun “uluslararası teröristlerin Venezuela içinde yaşaması ve gelişmesi için müsamahakar bir ortam” yaratmasına izin verdiğini söyledi.

“Küba’yı sorumlu tutacağız”

Pompeo yaptığı açıklamada, “Bu eylemle, Küba hükümetini bir kez daha sorumlu tutacağız ve net bir mesaj vereceğiz: Castro rejimi, uluslararası terörizme ve ABD adaletini altüst etmeye yönelik çalışmalara son vermelidir” dedi.

Demokrat Partili eski Başkan Barack Obama 2015’te Küba’yı resmi olarak terör listesinden çıkarmış ve diplomatik bağları yeniden kurma yolunda önemli bir adım atmıştı.

Biden “yeni politikaya ihtiyaç var” demişti

Bloomberg’in ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’a yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni başkan, Trump yönetiminin Küba’ya yönelik politikalarını ve yaptırımlarını geri çevirmeyi planlıyor.

Biden, seçim sürecinde de ABD’nin yeni bir Küba politikasına ihtiyaç duyduğu açıklaması yapmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER