A3 Haber

Brezilya’dan Çin aşısı CoronaVac ilgili yeni veri: ‘Genel koruma oranı’ yüzde 50.38

Brezilya’dan Çin aşısı CoronaVac ilgili yeni veri: ‘Genel koruma oranı’ yüzde 50.38

Brezilya’dan Çin aşısı CoronaVac ilgili yeni veri: ‘Genel koruma oranı’ yüzde 50.38
Ocak 12
22:39 2021

Türkiye’nin satın aldığı CoronaVac aşısının Brezilya’daki denemelerde elde ettiği sonuçlara ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada aşının ‘genel koruma oranı’nın yüzde 50.38 olduğu belirtildi.

A3 Haber Merkezi | Aşıyı üreten Çin şirketi Türkiye’nin satın aldığı Sinovac’ın Brezilya’daki ortağı Butantan Enstitüsü, Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Butantan’ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif hastaların veya asemptomatik vakaların da bulunduğunu söyledi.

İlk olarak yüzde 78 koruma sağladığı açıklanmıştı

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı. Fakat uzmanlar bu sonuçların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını öne sürmüştü. UOL adlı internet sitesi de aşının etkinlik oranının, yüzde 60’ın altında kaldığının rapor edildiğini yazmıştı.

Ensitütü, ülkenin ilaç düzenleme kurulu Anvisa’nın da acil onay için daha fazla veri talep etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapılacağını duyurmuştu

Endonezya yüzde 65, Türkiye yüzde 91.25 açıklamıştı

Sinovac’ın geliştirdiği aşı için Endonezya’da yapılan deneylerde yüzde 65 koruma oranı sağlandığı açıklanmış ve aşıya acil onay verilmişti. Türkiye ise Faz-3 denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında koruma ölçüldüğünü duyurmuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER