A3 Haber

Erdoğan koronavirüs aşısını yaptırdı

Erdoğan koronavirüs aşısını yaptırdı
Ocak 14
17:15 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı Sinovac tarafından geliştirilen aşıyı yaptıracağı açıklanmıştı. Ankara Şehir Hastanesi’ne gelen Erdoğan’ın aşı yaptırdığı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Sinovac tarafından yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen CoronaVac aşısını yaptıracak. AKP’li Cumhurbaşkanı 18.00 itibariyle geldiği Ankara Şehir Hastanesi’nde aşıyı yaptırdığı öğrenildi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan’ın Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası hastaneye gideceğini söyledi. Çelik, “Cumhurbaşkanımız, Bilim Kurulu üyeleri ve Sağlık Bakanımızın önerileri doğrultusunda bugün örnek olmak için aşı yaptıracaktır” dedi.

Erdoğan Telegram’dan mesaj paylaştı: Ben de aşı oldum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı olduktan sonra Telegram hesabından ‘Ben de aşı oldum’ mesajı paylaştı.

Aşı olurken canlı yayınlanmadı, sosyal medyadan fotoğrafları paylaştı

Erdoğan’ın aşı olduğu görüntüler canlı olarak paylaşılmazken, Anadolu Ajansı aşının yapıldığını duyurdu. Daha sonrasında Erdoğan, Twitter hesabından o anların fotoğraflarını paylaşırken, şu ifadeleri kullandı:

  • “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”

Tüm siyasi liderler olmalı

Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Erdoğan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

  • “Öncelikle Ankara Şehir Hastanemiz olarak hakikaten bütün personeliyle, başhekimiyle, doktorlarıyla, hemşireleriyle burada çok büyük bir mücadeleyi bu Koronavirüs süresi içerisinde sürdürdüler. Aşılarımız gelir gelmez Bakanımız ‘İlk aşıyı ben yaptıracağım’ dedi ve ilk aşıyı yaptırdı. Ben de aynı şekilde aşıyı yaptıracağım demiştim, bu akşam Merkez Karar’daki milletvekili arkadaşlarım ve diğer arkadaşlarım burada aşıları yaptırdık, yaptırıyoruz.
  • “Benim şöyle bir istirhamım var, başta tüm siyasi liderler olmak üzere, tüm milletvekillerimiz olmak üzere, lider kadrolar olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılanma noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Bilim Kurulu’nun belirlediği bir süreç ar, bu sürece göre bunlar da içerisinde.

“Yaklaşık 25-30 milyon doz aşı daha gelecek”

  • “İlk etapta malum gelen aşı miktarı belli. Şimdi yaklaşık 25-30 milyon doz aşı daha gelecek. Böylece süratle bunu sürdürelim istiyoruz. Nerelerde, bu kampanyayı nasıl sürdüreceğimizi bakanlığımız belirlemiş vaziyette. Ben öncelikle bu süreçte ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum, hastane yataklarında hasta olarak yatanlara Rabbimden şifa diliyorum, yakınlarına sabırlar temenni ediyorum.
  • “Bütün sağlık çalışanlarına bu süreçte ortaya koydukları performans sebebiyle şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde ortaya konan bu gayretin karşılığı ne bizler nezdinde, ne de Rabbimin nezdinde karşılıksız kalmayacaktır.

“Şu ana kadar 256 bin kişi aşı oldu”

  • “256 bin kişi şu ana kadar aşı olmuş. Demek ki müracatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da baya iyi. Bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz hakkaten yoğun bir ortaya performans koyuyorlar. Aşı için de belirlediğiniz süreç baya düşük. 5 dakika aşı, 15 dakika da bekleme, istirahat. Böyle bir sürecin içerisindeyiz, onun için de bu süreç içerisinde İhsan Hocam’a teşekkür ediyorum.

“Almanya’yla olan irtibatlarımız var”

  • “Şu anda bunlar Çin aşısı ama bunun dışında çalışmalar var. Almanya’yla olan irtibatlarımız var, bizim kendi çalışmalarımız var.”

AKP MKYK üyeleri de aşı yaptırdı

Erdoğan, AKP MKYK üyelerinin de kendisiyle beraber Covid-19 aşısı yaptırdığını bildirdi. Erdoğan ile beraber aşı yapılan 51 AKP MKYK üyesinden yalnızca 4’ü 65 yaşın üzerinde