A3 Haber

Sağlık çalışanlarına aşılama başladı: Sinovac web sitesine Türkiye’den erişimi engelledi

Sağlık çalışanlarına aşılama başladı: Sinovac web sitesine Türkiye’den erişimi engelledi
Ocak 16
21:16 2021

Covid-19 aşısının satın alındığı Çinli Sinovac şirketi, web sitelerine Türkiye’den erişimi engelledi.

A3 Haber Merkezi | Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşısı satın aldığı Çinli Sinovac şirketi, sinovac.com alan adından yayın yapılan kurumsal web sitesine Türkiye’den erişimleri engelledi. Web sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcıları “IP adresinizin bu web sitesini ziyaret etmesine izin verilmiyor!” iletisi karşılıyor.

VPN kullanılarak erişim sağlanabiliyor

Sunovac’ın sitesine VPN kullanılarak erişim sağlanabiliyor. Konuyu gündeme getiren Habertürk yazarı Fatih Altaylı köşesinde şöyle yazdı: “Türkiye’de aşıları yapılmaya başlanan Sinovac’ın internet sitesine girip, hem Türkiye’deki durumla ilgili neler duyurduklarını, hem de faz 3 çalışmaları yürütülen diğer ülkelerdeki (Endonezya ve Brezilya) son gelişmeleri öğrenmek istedim. Ancak çok ilginç bir durumla karşılaştım. Sinovac, şu anda aşılarını uygulayan tek ülke olan Türkiye’ye sitesinin internet erişimini engellemişti. Şaka yapmıyorum.

Sinovac’ın resmi internet sitesi olan Sinovac.com adresine girdiğiniz zaman karşınıza “Your ip is not allowed to visit this website” yazısı çıkıyordu. Yani bu internet sitesi sizin ip adresinizin erişimine kapalıdır yanıtı veriliyordu.

(Yine bu firmaya ait olduğunu umduğum sinovacbio.com adresine girdiğim zaman ise firmanın Covid-19’a karşı aşı ürettiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Sadece R and D bölümünde corona aşısı üretme çalışmaları vardır diye tek satır var.)

En önemli ürünü şu anda sadece Türkiye’de kullanılan bir firma, internet adresini Türkiye’den erişime niye kapar?

Herhalde firmanın Türkiye distribütörü bir yanıt verecektir.”

Türkiye’den hacklenmişti

Öte yandan Çinli aşı üreticisi SinoVac’ın internet sitesi 30 Aralık günü “RootAyyıldız” tarafından hacklenmiş, siteye “Cuma namazını Çin seddinde kılmayı nasip et yarabbi” yazılmıştı.