A3 Haber

Discovery, BluTV’ye yüzde 35 ortak oldu

Discovery, BluTV’ye yüzde 35 ortak oldu

Discovery, BluTV’ye yüzde 35 ortak oldu
Ocak 19
14:01 2021

Discovery, Türkiye’nin online video platformu BluTV’nin yüzde 35 hissedarı oldu. Stratejik ortaklık, BluTV platformunda Discovery içeriklerinin yayınlanmasını da kapsıyor.

Dünyanın önde gelen medya ve eğlence şirketi Discovery Inc., Türkiye’nin ilk yerel abone bazlı online video izleme platformu (SVOD) olan BluTV’ye yatırımını bugün duyurdu.
Dünya gazetesinde yer alan habere göre dünya çapında Türkçe ve Arapça konuşan tüm izleyicilere hizmet veren BluTV, 2016’daki lansmanından bu yana, 10 bin saatten fazla yerli ve yabancı içeriğiyle medya dünyasından yer aldı. Bu yeni ortaklıkla Türk izleyiciler, Discovery’nin global ve yerel markalarından tüm içerikleri ve Eurosport’un premium spor yayınlarını BluTV’de izleyebilecekler.
EMEA Bölgesi Başkanı ve Genel Müdürü Kasia Kieli, “Türkiye, Discovery’nin 20 yıldır yatırım yaptığı önemli bir pazar. Türkiye’nin önde gelen uluslararası medya şirketlerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz. BluTV’ye yaptığımız yatırım ve bugün duyurduğumuz stratejik ortaklığımız, ülkedeki en büyük yerel SVOD yayıncısı ile Türk OTT pazarına girişimizi temsil ediyor. Bu ortaklık, pazardaki çoklu kanal stratejimizi güçlendirip, dünya çapında izleyicisi giderek artan güçlü Türk yapımlarına erişim sağlayacak. BluTV üyelerinin, çok yakında istedikleri yerde ve zamanda Discovery içeriklerinin keyfini çıkarabilecek olmalarından çok memnunuz. Bu yolculuğa BluTV ile birlikte başlamaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

BluTV’nin Kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ, “Dünyanın önde gelen medya ve eğlence şirketlerinden biri olan yeni stratejik ortağımız Discovery ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. BluTV, orijinal içerik üretimini özenle seçilmiş yerli ve yabancı içerik portföyü ile birleştirerek, son beş yılda milyonlarca kullanıcıya ulaşmış ve Türkiye SVOD pazarının büyümesine öncülük etmiştir. Vizyon ve stratejimizi paylaşan ve BluTV’yi büyüme yolunda bir sonraki aşamaya taşıyacak yeni bir ortağa sahip olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Justwatch verilerine göre 2020’nin üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye streaming pazarında BluTV’nin pazar payı yüzde 43 seviyesinde. BluTV’yi yüzde 24 ile Netflix, yüzde 16 ile Amazon Prime takip ediyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER