A3 Haber

İlk ve ortaokullara verilecek dijital karnenin tarihi belli oldu: Liselere karne yok

İlk ve ortaokullara verilecek dijital karnenin tarihi belli oldu: Liselere karne yok
Ocak 19
18:55 2021

MEB, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin elektronik karnelerinin 22 Ocak’ta erişime açılacağını duyurdu. Lise öğrencileri ise yarıyıl tatiline karne almadan girecekler.

A3 Haber Merkezi | Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), koronavirüs tedbirleri kapsamında TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütülen uzaktan eğitim, 22 Ocak’ta ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin elektronik karnelerinin erişime açılmasıyla son bulacak.

İlkokullarda ve ortaokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, kanaat notu olarak bilinen derse katılım puanıyla belirlenecek. İlkokul 1. 2. ve 3. sınıflar, “iyi”, “çok iyi” ve “geliştirilebilir” şeklinde, 4. sınıflar ile ortaokullar ise 100 üzerinden karne notuyla değerlendirilecek.

İlkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavlar dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyecek. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, yapılan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Liselilerin sınavları 15 Şubat’tan sonra

Lise öğrencileri ise okullarda yüz yüze sınavlar tamamlanamadığı için yarıyıl tatiline ilk kez karne almadan girecekler. Liselilerin birinci döneme ilişkin sınavları, salgının seyri göz önünde bulundurularak 15 Şubat’tan sonra yapılacak. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin karne notları, sınavların tamamlanmasından sonra verileceği için karne basımı ve dağıtımı yapılmayacak.

Bakanlığın takvimine göre, 12-16 Nisan 2021 tarihleri arasında belirlenen ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklenerek 8 Şubat-12 Şubat 2021 arasında uygulanacak. Böylece 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacak.