A3 Haber

Turkcell’in BiP uygulamasından tartışma yaratacak patent başvurusu

Turkcell’in BiP uygulamasından tartışma yaratacak patent başvurusu

Turkcell’in BiP uygulamasından tartışma yaratacak patent başvurusu
Ocak 21
12:07 2021

Turkcell tarafından geliştirilen mesajlaşma uygulaması BiP’in çok konuşulacak bir patent başvurusu ortaya çıktı. Söz konusu patente göre BiP, kullanıcıların yazışmalarını analiz ederek müzik önerisinde bulunacak.

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi güncellemesi sonrası birçok kullanıcı alternatif uygulamalara yönelmişti. Bu uygulamalardan biri olan Turkcell BiP, kullanıcıların yazışmalarını analiz ederek müzik önerisinde bulunacak bir güncelleme için patent başvurusu yaptı.

Webtekno’da yer laalan habere göre, BiP, pek çok açıdan kendisini tercih eden kullanıcıları memnun etmiş olsa da ortaya çıkan yeni bir patent başvurusu, BiP ile ilgili de kişisel verilerin gizliliği tartışmalarına yol açtı. 4 Kasım 2020 tarihli patent başvurusuna göre BiP, mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan kullanıcıların duygu durumunu belirleyerek müzik önerisinde bulunacak.

Turkcell’in “Bir Müzik Öneri Sistemi” başlıklı söz konusu patent başvurusunda şu ifadeler yer alıyor:

 “Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.”

 

 

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER