A3 Haber

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri kayyum rektör Melih Bulu’nun yardımcılığını kabul etmedi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri kayyum rektör Melih Bulu’nun yardımcılığını kabul etmedi
Ocak 23
17:08 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanmasının üzerinden geçen 23 günde hiçbir akademisyen Melih Bulu’nun yardımcılığını yapmayı kabul etmedi.

A3 Haber Merkezi | Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’de uzun yıllar siyaset yapmış olan Melih Bulu’yu rektör olarak atamasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin başlattığı eylemler sürüyor. Rektörlüğe sırtlarını dönerek bu atamayı reddettiklerini dile getiren akademisyenler dün de eylem yaptı.

Rektörlük önünde akademisyenler adına yapılan açıklamada, atanmanın üzerinden geçen 23 günde hiçbir akademisyenin Bulu’nun yardımcılığını yapmayı kabul etmediği belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan, Twitter hesabından açıklamayı paylaştı.

“Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz”

Açıklamada şöyle denildi: “1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, bu atamayı reddetmektedir. Bugüne, yani 22 Ocak’a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır. Yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun olarak demokratik yöntemlerle belirlenmesi, hem bilimsel üretim, hem de eğitim kalitesi açısından elzemdir. Bundan vazgeçmeyeceğimizin altını çiziyoruz.”

Öncelikli olarak üniversiteyi ve Rumeli Hisarüstü Mahallesi’ni çevreleyen ağır polis ablukasının derhal kaldırılmasını isteyen akademisyenler, “Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz. Buradayız, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.