A3 Haber

Metruk binada korkunç manzara: İzmir’e at eti ve eşek eti mi yedirdiler?

Metruk binada korkunç manzara: İzmir’e at eti ve eşek eti mi yedirdiler?

Metruk binada korkunç manzara: İzmir’e at eti ve eşek eti mi yedirdiler?
Ocak 23
12:01 2021

İzmir’in Konak İlçesi’ndeki metruk bir binaya yapılan baskında, at, eşek gibi tek toynaklı hayvanlara ait deri ve uzuv parçaları ele geçirildi. Metruk binada 80 civarında hayvanın kaçak olarak kesildiği belirlenirken, içerde ve bahçede bağlı olarak tutulan 5 at ise kurtarıldı. Hakkında cezai işlem uygulanan kişi, kestiği hayvanların etlerini köpek maması yapan fabrikalara sattığını savundu. Polis ve belediye ekipleri ise kesilen hayvanların etlerinin piyasaya sürülüp sürülmediğini araştırıyor.

Vatandaşın sağlıklı gıdaya ulaşımı için düzenli olarak denetimlere devam eden Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Hilal Mahallesi İşçiler Caddesi üzerindeki metruk bir binada kaçak kesim gerçekleştiğine dair gelen ihbar üzerine harekete geçti. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi (HAYDİ) ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ortak operasyonda, baskın yapılan metruk binada 80’e yakın hayvanın kaçak olarak kesildiği saptandı. Kesilen hayvanların tamamına yakınının at, eşek gibi tek toynaklı türler olduğu belirlenirken, hayvanlara ait deri ve uzuvlara imha edilmek üzere el kondu.

Belediye ekipleri atları kurtardı

Operasyonda ayrıca, metruk binanın içinde ve bahçe kısmında bağlı, kesilmeyi bekleyen beş at ise kurtarıldı. Konak Belediyesi ekiplerinin karınlarını doyurduğu atlar, Sasalı’daki İzmir Doğal Yaşam Parkına gönderilmek üzere yediemine teslim edildi.

İdari işlem uygulandı

Belediyenin temizlik işleri personeli de binadan çıkarılan deri ve kesilmiş parçaları güvenli şekilde taşıyıp imhasını gerçekleştirdi. Hayvanların kesiminden sorumlu olduğu tespit edilen ve etleri köpek maması yapan fabrikalara sattığını savunan şahsa ise idari işlem uygulanarak para cezası verildi. Ancak, polis ve belediye ekipleri, kesilen hayvanların etlerinin piyasaya sürülüp sürülmediğini araştırıyor. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER