A3 Haber

“Yolsuzluğu araştıran AKP’li belediye başkanı Ankara’ya çağrılıp ya istifa et ya da dosyayı kapat baskısı yapıldı”

“Yolsuzluğu araştıran AKP’li belediye başkanı Ankara’ya çağrılıp ya istifa et ya da dosyayı kapat baskısı yapıldı”
Ocak 24
09:36 2021

AKP’li Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya, önceki dönem AKP’li belediye başkanının yolsuzluklarını araştırdığı için görevinden istifa etmesi yönünde baskı yapıldığı, Arı’nın AKP’den istifa ettiği ileri sürüldü.

AKP’li yönetici, önceki dönem yapılan yolsuzluğun Erdoğan ile paylaşıldığını belirterek, “Az bir paradan bahsetmiyoruz. Başkan Arı, ipliklerinin pazara çıkmasını istedi” dedi.

Kulislerde uzun zamandır AKP’li Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın istifa edeceği konuşuluyordu, iplerin geçen perşembe günü koptuğu iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre AKP içinde Rasim Arı tartışması 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler öncesinde başladı. İl ve ilçe teşkilatları ile milletvekilleri Nevşehir İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar’ın aday olmasını isterken, il teşkilatının talebine karşı, AKP genel merkezinin sürpriz şekilde Rasim Arı’yı aday gösterdiği belirtildi.

Arı’nın seçilmesinin ardından parti örgütü, Arı’nın “parti imajına” uymadığını gerekçe göstererek mesafeli durduğu öğrenildi. Bu arada geçmiş döneme ait yolsuzluk dosyalarının da açılmaya başlandığı kaydedildi.

“Kentteki yolsuzluk Erdoğan’la paylaşıldı, Arı Ankara’ya çağrıldı” 

Cumhuriyet’e konuşan AKP’li bir yöneticinin şunları söylediği aktarıldı:

“Nevşehir’deki yolsuzluk durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil birçok isimle paylaşıldı. Az bir paradan bahsetmiyoruz. Arı da bu araştırmanın sürdürülmesini ve ipliklerinin pazara çıkmasını istedi. Arı, olayların üzerine gitmesi üzerine Ankara’ya çağırılarak Mehmet Özhaseki’nin de içinde olduğu bir grupla görüştü.”

“Ya istifa et ya yolsuzluk dosyasını kapat baskısı” 

“Burada Rasim Arı’ya ‘ya İstifa et’ ya da ‘yolsuzluk dosyasını kapat’ dediler. Arı, bir süre ortalıktan kayboldu. Daha sonra da ‘beni görevden alamazsınız AKP’den istifa ediyorum’ diyerek ayrıldı.”

Rasim Arı’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın bir isim olduğunu söyleyen AKP’li yönetici, “Bunu yapmasaydı siyasi hayatı biterdi. Arı’nın eşi Berat Albayrak’la hemşehri. Tayyip Bey de kendisini yakından tanıyor. Görevden alınmasına razı geldiyse yolsuzluğun boyutu çok büyük olabilir” dedi.

‘DEVA Partisi ya da İYİ Parti’ye geçebilir’ iddiası 

Öte yandan Ankara’daki görüşme sırasında odadan çıkan Arı’nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile irtibat kurduğu da ileri sürüldü. Arı’nın bir süre bağımsız olarak belediye başkanlığını yürüttükten sonra DEVA Partisi ya da İYİ Parti’ye geçebileceği ileri sürüldü.

Rasim Arı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım da dikkat çekti. AKP bayrağı, simge ve logosunun olmadığı bir video paylaşan Başkan Arı, “Ben bu şehre, bu şehrin her bir ferdine gurban olurum…” diye yazdı. Videoda, “Ben bu şehir için kendimi feda etmeye hazırım” diyen Arı’nın kullandığı şarkı da dikkat çekti. Ünlü RAP’çi Gazapizm’in “Unutulacak Dünler” şarkısını videoya ekleyen Arı’nın, “şarkıyla mesaj verdiği” yorumları yapıldı.

Saldırıya uğramıştı

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Aralık 2020’de Aksaray’ın merkez ilçesine bağlı Gençosman Köyü yakınlarında silahlı saldırıya uğramış, saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.