A3 Haber

“Türkiye yine patates-soğan sorunuyla karşı karşıya”

“Türkiye yine patates-soğan sorunuyla karşı karşıya”

“Türkiye yine patates-soğan sorunuyla karşı karşıya”
Ocak 28
13:35 2021

Türkiye’de 2019’da görülen patates-soğan sorunu yine gündeme geldi. Fiyatların maliyetleri karşılamadığından yakınan ve talepteki keskin düşüş sonucu ürünleri depoda kalan patates ve kuru soğan üreticileri, depolardaki ürünlerin çürümeye başladığını söylüyor.

A3 Haber Merkezi | Fiyatların maliyetlerini karşılamadığından yakınan patates ve kuru soğan üreticileri talepte yaşanan düşüşle birlikte depolarda çürümeye başlayan ürünlerine alıcı bekliyor.

Kuru soğan üreticisi Şakir Çoban, “Kuru soğan fiyatları depoda şu an 60-80 kuruş arasında değişiyor. Üretim maliyeti en az 60 kuruş. Bu ürünler depoda en fazla 45 gün daha bekleyebilir. Mart 15’ten sonra ürünleri kullanmak pek mümkün değil. Çuvallarda yeşermeler başladı” diyor.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın yazısında 2020 genelinde ise girdi fiyatlarındaki artışı konuşmamıza rağmen kuru soğan ve patates fiyatları 2-2,5 TL seviyelerinde kaldı. Hem pandemi süreciyle birlikte kapanan oteller, restoran ve kafelerin etkisi hem de yılın 7 aylık kısmında yaşanan ihracat kısıtlaması üreticileri deyim yerindeyse ‘vurdu’. Zamanında ihraç edilemeyen ve depolarda kalan ürün şuan alıcı bekliyor ve çürümeye başladı bile. 2019 yılında, ürünleri olması gerektiği gibi depolarda muhafaza ettiği için “stokçu” damgası yiyen ve hatta “terörist” ilan edilen kuru soğan ve patates üreticisi ile tüccarlar şimdilerde sesini duyuracak, sorunlarını dile getirecek bir muhatap arıyor. Özetle, patates ve kuru soğan yine örümcek ağı teorimine takıldı” diye yazdı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER