A3 Haber

Valilikten ‘Boğaziçi’ açıklaması: Gözaltına alınan 105 kişiden 76’sı serbest bırakıldı

Valilikten ‘Boğaziçi’ açıklaması: Gözaltına alınan 105 kişiden 76’sı serbest bırakıldı

Valilikten ‘Boğaziçi’ açıklaması: Gözaltına alınan 105 kişiden 76’sı serbest bırakıldı
Şubat 03
09:22 2021

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına karşı yapılan protestolarda gözaltına alınanlardan 76 kişi serbest bırakıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak geçen ay atanmasının ardından başlayan eylemler, 1 Şubat’ta okulda, 2 Şubat’ta da İstanbul’un Kadıköy ilçesinde devam etmişti. Çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek için Kadıköy’de gözaltına alınan öğrencilerden 105 kişiden 76’sının ifadelerinin ardından serbest kaldığını açıkladı.

İstanbul Valiliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Salı günü çeşitli grup ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya hesaplarından Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağırıları yaptıkları ve akşam saatlerinde bir grup göstericinin toplandığı tespit edilmiştir. Meydanda toplananlara; salgın yayılımının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması çalışmalarına olumsuz tesir edebilecek her türlü toplanmanın, Kadıköy Kaymakamlığınca yasaklandığı bildirilerek dağılmaları istenmiştir. Yapılan tüm uyarılara rağmen; alandan ayrılmayan ve güvenlik güçlerimize mukavemette bulunan şahıslara müdahale edilmiş, Rıhtım Meydanı’ndan çeşitli cadde ve sokaklara dağılan göstericilerin, bu sırada emniyet araçları ve çevreye zarar verdikleri tespit edilmiştir. Kadıköy ilçemizde düzenlenen yasadışı toplanmada yakalanan 94 şüphelinin 29’u hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile gözaltı işlemi uygulanırken, 65 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Bu eyleme katılmak üzere Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerimizde toplanan ve yapılan bütün uyarılara karşı direnerek mukavemette bulunan 11 şüpheli, Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile gözaltına alınmış ve haklarında idari yaptırım kararı uygulanarak serbest bırakılmıştır.

Gözaltında bulunan 29 şüphelinin işlemleri devam etmektedir”

11 kişiye ev hapsi kararı

Öte yandan valiliğin açıklamasında  Boğaziçi Üniversitesi’nde pazartesi günü yapılan  eylemler sırasında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevkedilen E.D.A,  A.D.A, M.H, U.B.Ç,  V.Ç.A, H.Y,  H.S, G.T, R.D, R.Ö ve A.Ö.’ye çıkarıldıkları 2. Sulh Ceza Hakimliğince Adli Kontrol (Ev Hapsi) tedbiri uygulandığı kaydedildi. (DHA)

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER