A3 Haber

Kültürpark Platformu’ndan İBB’ye çağrı: Reddedelim!

Kültürpark Platformu’ndan İBB’ye çağrı: Reddedelim!

Kültürpark Platformu’ndan İBB’ye çağrı: Reddedelim!
Şubat 08
17:31 2021

Kültürpark Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunarak Kültürpark’ta yapılaşmaların kabul edilmemesini istedi.

A3 Haber Merkezi | Kültürpark Platformu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İBB Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulunarak Kültürpark’ta yapılaşmaların reddedilmesini talep etti.

Yapılan açıklama şöyle:

Sayın Tunç Soyer ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri’ne
Hepimiz için bir kentin merkezinde bir “vaha”, bir “anı defteri”, “kentin ve ülkenin toplumsal, ekonomik, ideolojik, mekânsal tarihine mal olmuş bir hafıza mekânı” olan KÜLTÜRPARK bugün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine geliyor.

2019’da seçilen İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimiz olarak sizler, bugün 90’lı yaşlara ulaşan, kentimizin merkezindeki bir özgürlük alanının, bir ekoloji cennetinin geleceği konusunda karar vereceksiniz.

90’lı yaşlarını yaşayan KÜLTÜRPARK, belki, adı bile söylenmeden sadece bir gündem numarası ile sizlere sunulacak. Koruma Amaçlı İmar Planı Taslağını “onaylamanız” istenecek. Toplantıyı yöneten Başkan ya da Vekili “Hakan bey, Selahattin bey ve Kemal bey” deyip, salona bakacak “Komisyonlardan geldiği şekilde
kabulünüze sunuyorum, kabul edenler, etmeyenler diye soracak “OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLMİŞTİR” diyerek sizlere teşekkür edecek. Bunun böyle olmaması sizin elinizde.
KÜLTÜRPARK’ın Koruma Amaçlı İmar Planı Taslağı şimdilik ortak bir aklın, ortak bir çalışmanın ve disiplinler arası katılımcı bir çalışmanın ürünü değildir. İçerdiği bilinmezlikler sebebiyle, şeffaf da değildir. Müştereğin planlanması ve tasarımı için; felsefe, sanat, sosyal bellek, siyasal ve toplumsal süreçler, kişisel ve toplumsal tercihler, ekonomi, ekoloji gibi pek çok girdiyi içeren disiplinler arası bir çalışma gereklidir.

Kültür Varlığı olarak da, doğal Varlık olarak da, tarihi ve mimari değerleri ile de koruma altında bulunan ya da bulunması gereken KÜLTÜRPARK için bu Plan Taslağını hep beraber “REDDEDELİM” ve Sorularımızı “SORALIM”

1- KÜLTÜRPARK gibi bir kent parkına 12.000 m2’lik yeni bina yapılmasını kabul etmeyelim, REDDEDELİM.
2- Tarihi Celal Atik Spor Salonu’nun tadilat–restorasyon gibi işlemlerle işlevini sürdürmesi mümkün iken yıkılıp, yeniden yapılmasını kabul etmeyelim, REDDEDELİM.
3- Gaziemir’e yapılan Fuar alanının yok sayılmasını kabul etmeyelim. KÜLTÜRPARK’ın bir “ihtisas Fuarı” olarak kullanılmasını REDDEDELİM.
4- Enternasyonal Fuar, Festival, Panayır için bina yapımını REDDEDELİM.
5- KÜLTÜRPARK’ta yeni yapılaşmaları REDDEDELİM.
6- KÜLTÜPARK’ın yapısal yüzeylerin nasıl azaltılacağını SORALIM.
7- KÜLTÜRPARK’ın hangi kullanımlara açık olacağını SORALIM.
8- KÜLTÜRPARK’ın nasıl yönetileceğini, Yönetim Planlarının ne olduğunu SORALIM.
9- KÜLTÜRPARK’ın kamusal bir alan olarak, gerçek bir kent müştereği haline nasıl getirileceğini SORALIM.
10- KÜLTÜRPARK’ın nasıl yeni nesil bir kent parkı olacağını SORALIM.

Sizlerin bu süreci durdurma, reddetme ve yukarıdaki soruları sorma olanağınız var. KÜLTÜRPARK ve kent bugün sizin sorumluluğunuzdadır. Henüz geç değil. Bir Belediye Meclisi
olarak KÜLTÜRPARK’ın tarihinde nasıl yer alacağınız, bugün vereceğiniz karara ve duruşunuza bağlı. İsminiz KÜLTÜRPARK’ın yok olmasına imza atan Meclis olarak geçmesin. KÜLTÜRPARK’ın bu kent için taşıdığı değeri sürdürülebilir kılmanın başta siz olmak üzere, bu dönemi yaşayan herkesin tarihi görevi olduğunu bir kez daha vurgulayarak dikkatlerinize sunuyoruz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles