A3 Haber

TBMM Başkanı Şentop’tan Başsavcılığın Enis Berberoğlu kararı hakkında ilk değerlendirme

TBMM Başkanı Şentop’tan Başsavcılığın Enis Berberoğlu kararı hakkında ilk değerlendirme

TBMM Başkanı Şentop’tan Başsavcılığın Enis Berberoğlu kararı hakkında ilk değerlendirme
Şubat 08
13:53 2021

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Enis Berberoğlu hakkındaki kararına ilişkin, “Başsavcılığın talebi, buna uygun bir süreç. Süreç devam ediyor” yorumunda bulundu.

ürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi kararına uyularak, Enis Berberoğlu hakkındaki infaz işlemlerinin durdurulmasına yönelik talebi üzerine, “Başsavcılığın talebi, buna uygun bir süreç. Süreç devam ediyor. Bir değerlendirme yapmayayım” yorumunu yaptı.

Şentop, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Şentop, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi kararına uyularak, Enis Berberoğlu hakkındaki infaz işlemlerinin durdurulmasını talep etti. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, “Herhangi bir değerlendirme yapmak istemem. Süreç ilerliyor. Anayasa Mahkemesi bir karar verdi. Bu karar başsavcılığa intikal etti. Savcılık da bunu ilgili mercilere iletiyor. Normal seyri içinde süreç ilerliyor. Bir değerlendirme yapmama gerek yok” dedi.

Anayasa Mahkemesinin, ihlalin nasıl kaldırılacağına dair kararını ifade ettiğini söyleyen Şentop, “Başsavcılığın talebi, buna uygun bir süreç. Süreç devam ediyor. Bir değerlendirme yapmayayım” diye konuştu.

Yeni Anayasa tartışmaları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin “İktidarı inandırıcı bulmuyorum” sözü hatırlatılarak, değerlendirmesi sorulan Şentop, “Yeni anayasa fikri, bütün herkeste her zaman bir heyecan uyandırıyor. Ben daha önceki görüş ve açıklamalara da baktığımda bir anayasa, yeni anayasa konusunda herkesin yine yapılması yönündeki kararını, kararlılığını görüyorum” iddiasında bulundu.

Şentop, hükümet sistemi tartışmaları yapıldığına dikkati çekerek, “Hükümet sistemi tartışması bizatihi zaten anayasa tartışması demektir. Bir taraftan anayasa tartışması yapmak, diğer taraftan da onun da içinde olduğu yeni anayasa tartışmasından kaçınmak doğru değildir. Yeni anayasa konusunda niyet okumayı bir kenara bırakarak, herkesin bu işin olabilirliğini, gerçekleşebilirliğini denemesi gerekir” değerlendirmelerinde bulundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER