A3 Haber

ABD Dışişleri’nden Osman Kavala çağrısı: Derhal serbest bırakılmalı

ABD Dışişleri’nden Osman Kavala çağrısı: Derhal serbest bırakılmalı

ABD Dışişleri’nden Osman Kavala çağrısı: Derhal serbest bırakılmalı
Şubat 11
08:36 2021

ABD Dışişleri Bakanlığı, son duruşmada da tutukluluğuna devam kararı verilen Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısını tekrarladı. Türkiye’yi AİHM kararlarına uymaya davet eden Dışişleri açıklamasında, ABD vatandaşı akademisyen Henri Barkey hakkındaki davanın da hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılmasını istendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir defa daha Türkiye’ye 39 aydır tutuklu bulunan Osman Kavala’yı serbest bırakma çağrısı yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzasıyla yayınlanan metinde, Kavala’ya yöneltilen suçlamalar, devam eden tutukluluğu, davasının görülmesindeki gecikmeler ve hakkındaki davaların birleştirilmesinin “hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği” vurgulandı.

Açıklamada “Türkiye’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara uyması, iç hukuku ve uluslararası hukukun yüklediği sorumluluk dahilinde davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm bulunması konusunda ısrar ediyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca dosyası Kavala davasıyla birleştirilen ABD vatandaşı akademisyen Henri Barkey hakkındaki suçlamaların da ‘dayanaksız’ olduğu, davanın hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması gerektiği belirtildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles