A3 Haber

Dağıtılan tablet sayısında çelişki: Erdoğan’a göre 2 milyon, Ziya Selçuk’a göre 359 bin 120…

Dağıtılan tablet sayısında çelişki: Erdoğan’a göre 2 milyon, Ziya Selçuk’a göre 359 bin 120…

Dağıtılan tablet sayısında çelişki: Erdoğan’a göre 2 milyon, Ziya Selçuk’a göre 359 bin 120…
Şubat 17
12:23 2021

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün MEB’in 2 milyonun üzerinde tablet dağıttığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise 9 Şubat’ta bir soru önergesine verdiği yanıtta MEB’in 15 Ocak itibariyle dağıttığı tablet sayısının 359 bin 120 adet olduğunu açıklamıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün MEB’in 2 milyonun üzerinde tablet dağıttığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise 9 Şubat’ta bir soru önergesine verdiği yanıtta MEB’in 15 Ocak itibariyle dağıttığı tablet sayısının 359 bin 120 adet olduğunu açıklamıştı.

ANKA’nın haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım alan ailelerin çocuklarının uzaktan eğitime erişebilmesi için başlattığı 40 bin tablet kampanyası ile ilgili önceki gün partisinin Rize il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde baktım birisi öğrenci sayısının 3,5 milyonu geçtiği İstanbul’da 40 bin tablet dağıtmakla övünüyor. MEB’in dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum, sadece Şahinbey ilçe belediyesinin dağıttığı 50 bin tableti kimse görmek istemiyor” demişti.

Ziya Selçuk: 359 bin 120 tablet dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Bakanlığınız tarafından bugüne kadar dağıtılan tablet sayısı kaçtır?” sorusuna 9 Şubat’ta “Öğrencilerimizin uzaktan eğitime erişimleri için, ailenin gelir durumu, okula devam eden kardeş sayısı gibi kriterlere göre dağıtımına başlanan 500.000 tablet bilgisayardan 15.01.2021 tarihi itibariyle 359.120 cihazın dağıtımı yapıldı” yanıtı verdiği ortaya çıktı.

“Hedef 500 bin tablet”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını döneminde bilişim ürünlerine olan taleplerin yüksek artış göstermesi nedeniyle tedarik güçlüğü, uluslararası havayolu taşımacılığına getirilen kısıtlamalar ve yasaklamalar gibi birçok olumsuzlar yaşandığını belirtti. Bakan Selçuk, buna rağmen başlatılan 500.000 tablet bilgisayar seti satın alma süreçlerinin son derece hızlı bir şekilde çözüldüğünü ifade ederek, tüm güçlüklere rağmen sürecin plana uygun olarak sürdürüldüğünü kaydetti.

500.000 tablet bilgisayar ve erişim desteklerinin Bakanlık bütçesinden temin edildiğini anlatan Selçuk, dağıtımı yapılan tablet bilgisayar birlikte 25 GB kotalı 4.5 G GSM SİM kart dağıtımı yapıldığını da sözlerine ekledi.

Türkiye 77 ülke arasında 64. sırada

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise OECD’nin yayınlanan ‘Covid- 19 Salgınında Eğitim’ çalışmasında Türkiye’nin 77 ülkenin yer aldığı ‘eğitim ve ödev için bilgisayarı olan öğrenciler’ sıralamasında 64. olduğunun açıklandığını hatırlattı.

Öğrenciler uzaktan eğitime erişemiyor

Türkiye’de yüzbinlerce öğrencinin tablet bilgisayar ya da internet olmadığı için uzaktan eğitime de ulaşamadığının bilinen bir gerçek olduğuna işaret eden Gürer, “Cumhurbaşkanı Rize’de ‘MEB’in dağıttığı 2 milyonu aşkın tableti bir kenara bırakıyorum’ ifadesinde yer alan tablet sayısını MEB tarafından dağıtılan sayıyla örtüşmediği Bakan’ın açıklamasında görülüyor. Bakanlık tarafından dağıtılan tablet bilgisayar sayısı, bilgisayarı olmadığı için eğitime erişemeyen öğrenci sayısının çok altında kalmıştır. Bu konuda gerekli önlemler alınıp, ülkemizin en ücra köşesindeki öğrencilerin de uzaktan eğitime erişmelerinin sağlanması gerekir” dedi.

Bakana sorular

CHP’li Gürer, Bakan Selçuk’a yönettiği yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

“Bakanlığınız tarafından bugüne kadar dağıtılan tablet sayısı kaçtır? Bakanlığınız tarafından 21 Aralık tarihine kadar 200 bin tablet dağıtılacağı ilan edilmiştir. Bu tabletlerin dağıtımı tamamlanmış mıdır? Tabletlerin dağıtımının en çok olduğu il hangisidir? Uzaktan eğitimin başladığı zaman diliminden itibaren ihtiyacı olan öğrencilere verilen tablet sayısı kaçtır? Bakan Selçuk 500 bin tablet dağıtılacağını açıklamıştı. Bu tabletlerin 200 bin adetinin 21 Aralığa kadar, geri kalan 300 bin adetinin Ocak ayında dağıtılmasının nedeni nedir? Pandemi sürecinde, televizyon kanallarında yapılan eğitime destek kampanyaları sonucu toplanan para, burs, tablet ve bilgisayar bağışlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bakanlığınız kontrolünde mi gerçekleşmiştir? İnternet hizmet paketi verilen öğrencilerin paket gigabayt kotası kaçtır?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER