A3 Haber

Kafe ve restoranlara ciro kaybı desteğinde esaslar belirlendi

Kafe ve restoranlara ciro kaybı desteğinde esaslar belirlendi

Kafe ve restoranlara ciro kaybı desteğinde esaslar belirlendi
Şubat 17
08:25 2021

Covid-19 salgınında faaliyetlerinin kısıtlanması nedeniyle zarar gören yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek programına türkiye.gov.tr üzerinden başvurulacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ve işletmelere verilecek ciro kaybı desteği programı uygulama esaslarını belirleyen tebliğe göre, destek programı başvuru süresi, bir aydan az olmamak üzere Ticaret Bakanlığı’nın sitesi üzerinden duyurulacak.

Ciro kaybı desteği ile 22 Aralık 2020 tarihli cumhurbaşkanı kararı kapsamında verilen hibe desteğini birlikte hak eden işletmelerin, söz konusu karar kapsamında hak ettikleri 3 bin lira tutar, bu tebliğ kapsamında verilecek ciro kaybı desteğinden mahsup edilecek, varsa kalan tutar bu işletmelere ciro kaybı desteği olarak verilecek.

Destek programından, 2019 ve öncesi başladığı işine devam eden ve 27 Ocak tarihi itibariyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olan, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’de cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren KDV mükellefiyeti olan işletmeler esas faaliyet konusu üzerinden yalnız bir kez faydalanabilecek.

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere işletmelerin 2020 cirolarının 2019 cirolarına göre azalan tutarının yüzde 3’ü olarak belirlenecek.

İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak tarihi itibariyle 2019 ve 2020 vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen KDV beyannameleri esas alınacak. Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020’deki dönemlere ilişkin olarak verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dahil) ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER