A3 Haber

Süleyman Soylu: PKK bir kadın örgütüdür

Süleyman Soylu: PKK bir kadın örgütüdür

Süleyman Soylu: PKK bir kadın örgütüdür
Şubat 21
00:01 2021

A Haber’de katıldığı programda gündeme dair açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu, Gara’ya giden HDP’li vekilin Ağrı milletvekiili Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu söyledi.

‘Gündem Özel’ programında değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu terörle mücadele konusunda ‘Diyarbakır caddeleri Paris’ten Londra’dan farklı değil’ ifadesini kullandı. Bakan Soylu konuyla ilgili şunları söyledi:

  • Türkiye bugün terörle mücadele ediyorsa, dönüp savunma sanayinin yüzde 20’lerden yüzde 70’lere nasıl geldiğine ve bu aklın ne zaman üretildiğine, nasıl gerçekleştirildiğine bakmak gerekir. Bugün İHA ve yerli mühimmatlarımız olmasaydı ne olurdu? Biz bu kabiliyete nasıl geldik.? Biz bu hale 1990’larda gelebilir miydik? Gelemediğiniz zaman yapabilecekleriniz daralıyor. Jandarmada ATAK helikopterlerimiz var. Bütün bunları görmeden terörle mücadeleyi göremeyiz. Terörle mücadelenin bir başka unsuru olarak halk var, sizin samimiyetinizi görecek. Ülkenizin batısını geliştirdiğiniz gibi doğusunu da geliştirmelisiniz. Bunları yaparsanız terörle mücadelenizi bir noktaya taşıyabilme kabiliyetine sahip olursunuz. Bugün Diyarbakır’ın caddeleri Paris ve Londra’dan farklı değil. Doğu ve Güneydoğu’nun geri kalmışlık sendromunu ortadan kaldırıyorsunuz. Böylece terörün arkasında istismar edilecek alanı kapatıyorsunuz. En iyi hastaneleri yapıyorsunuz, doğal gaz götürüyorsunuz. Oradaki insanların umudunu ayağa kaldırmak zorundasınız. Tayyip Erdoğan felsefesi, ‘Size umutsuzluk hakkı vermiyoruz, size geniş bir gelecek vaat ediyoruz. Kim sizin Kürtlüğünüzü istismar ediyorsa onların da istismar alanını kapatıyoruz’ diyor.

“Bir ahdım var gerçekleştiremedim…”

Yayın sırasında ‘Bir ahdım var gerçekleştiremediğim’ diyen Bakan Soylu, ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı’nın ‘Nedir?’ sorusuna cevaben şu ifadeleri kullandı: “Eren’i öldürenleri, Eren’in mezarı başındaki ağaca asmak ahdımdı. Ama olmaz dedik.”

​İçileri Bakanı Süleyman Soylu program sırasında “Son 4 yılda terörist sayısı yüzde 88 azaldı” dedi. Soylu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’deki terörist sayısı 300’ün altına indi. Türkiye’de girilmedik alan bırakmadık. Başlarını çıkartamıyorlar. Son 4 yılda terörist sayısı yüzde 88 azaldı. İçeride basmadık yer bırakmadık. Sadece teröristle değil, terörün finansmanıyla da uğraştık. Tamamıyla terörü finanse eden, lojistik destek sağlayan anlayışa da darbe vurduk.”

Gara’ya giden HDP’li kadın milletvekili

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2017 yılında terör örgütü PKK’ya katılan bir kişinin bundan kısa bir süre önce iknaları sonucu adalete teslim olduğunu kaydetti.

Süreçte, teslim olan kişinin ailesinin de katkısının olduğunu belirten Soylu, “Bunlar geldikleri zaman terör örgütünün en büyük korkusu, bizim bunlarla yapmış olduğumuz mülakatlardır. Bu mülakatların içerisinde ve bizim de daha önceden tespit ettiğimiz ve tekrar bununla beraber teyit ettiğimiz bir süreç oluşageldi” dedi.

Teslim olan kişinin 2017 yılında önce Nusaybin ve Kızıltepe’ye geldiğini belirten Soylu, sosyal medyadan tanıştığı birisinin kendisini ikna ettiğini anlattı.

Kendisine verilen telefon numarasının eski HDP Siirt Milletvekili Hatice Kocaman’a ait olduğunu kaydeden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Onu arıyor diyor ki ‘Ben terör örgütüne katılmak istiyorum, sizin telefonunuzu bana verdiler. Söylediği cümle şu ‘Benim başımı belaya mı koyacaksın, telefonda böyle şeyleri konuşma, şuraya gel.’ Onun evinde biraz kalıyor ve ardından onun yol göstermesiyle terör örgütüne katılıyor. Zaten birçoğunun böyle olduğunu bu yöntemlerle ya ilçe başkanları ya il başkanları il yöneticileri ya belediye başkanları ya belediye meclis üyeleri, bunlarla beraber, açık alan yapılanmalarıyla bunu gerçekleştiriyorlar. Ardından Gara’da eğitimlerini alıyor. Bazen Mahmur’a gidiyor bazen geliyor. En nihayetinde Gara’dan Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Sivil kıyafetli olan ve birkaç zamandır da orada kaldığını gördüğü birisiyle beraber arabaya biniyorlar Gara’da. İşte ne kadar kaldığını söyledikten sonra yanındaki ‘Bunu tanıdın mı?’ diyor. ‘Hayır tanımadım.’ diyor. ‘Bu Dilan Dirayet Taşdemir.’ diyor. HDP Ağrı Milletvekili. Gara’ya geliyor. Gara’da kaldıktan sonra Mahmur’a geçiyor. Mahmur’a da bu arabayla beraber gidiyorlar.”

“PKK bir kadın örgütüdür”

Bakan Soylu açıklamalarına şöyle devam etti:

“PKK ne yapıyor? Türkiye’nin medreselerini, İslam’a olan bağlılığı açısından Doğu ve Güneydoğu’yu hedef aldı. İnsanları İslam’dan uzaklaştırmak için. PKK, aile bağlarına, kadın-erkek ilişkilerine yönelik bir anlayış ortaya koydu. Avrupa ile bir noktada özdeşleşmek için adımlar attı. PKK bir kadın örgütüdür. Ailenin yapısı oradaki kadındır. Burada bu etkiyi ortaya koyabilmek için, kadını başka bir noktaya taşıyabilmek için bunu istismar etmiştir. PKK sadece bir silahlı terör örgütü değildir, aynı zamanda kültürel terörizm ortaya koyuyor. Kadınları ürküterek sindirerek, aileden koparmak istiyorlar.”

Boğaziçi protestoları

‘Boğaziçi eylemlerine katılan 189 şahsın terör örgütü ile bağlantısı çıktı’ ifadesini kullanan Süleyman Soylu “150 öğrencinin ailesine bilgilendirme yapıp yardım istedik. Sırtını dönenler eski öğretim üyeleridir, ayıptır. Biz Boğaziçi Üniversitesi’nin bu olaylarla anılmasını istemiyoruz. Kabe-i Muazzama ile LGBT’yi orada bir araya getirmek hangi aklın ürünü? Kimin aklına gelir bu” dedi.

85 yaşındaki eski rektörü uyarmış

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar hakkında konuşan Bakan Soylu, 85 yaşındaki eski Boğaziçi Üniversitesi rektörü Üstün Ergüder’i aradığını açıkladı. Soylu şunları ifade etti:

“Burdan bir kişiyi daha söylemek istiyorum. Kendisini aradım ve bu işlere girmemesi lazım geldiğini söyledim. Bakın bizim böyle değerlendirmelerimiz var. Bu üniversite sizin çocuğunuz gibi ne olursunuz yapmayın Üstün Ergüder. Bu işlerin göbeğindedir ve içindedir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER