A3 Haber

Belgeler ortaya çıkarttı: Suudi Veliaht Prensi’yle Kaşıkçı cinayeti arasında yeni bağlantı

Belgeler ortaya çıkarttı: Suudi Veliaht Prensi’yle Kaşıkçı cinayeti arasında yeni bağlantı

Belgeler ortaya çıkarttı: Suudi Veliaht Prensi’yle Kaşıkçı cinayeti arasında yeni bağlantı
Şubat 25
09:21 2021

ABD mahkemesine sunulan belgelerle Cemal Kaşıkçı’yı öldüren infaz timinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın el koyduğu bir şirketin uçağıyla taşındığı ortaya çıktı.

A3 Dış Haberler | Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda Cemal Kaşıkçı’yı öldüren ekibi taşıyan uçakların, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından el konulan bir şirkete ait olduğu açıklandı.

CNN’in haberine göre iddia Suudi bakan tarafından imzalanan “çok gizli” ibareli belgelere dayandırılıyor.

Aljabri tarafından açılan davayla ortaya çıktı

Suudi bakanın imzaladığı belgelerin, Kanada’ya sığınan eski Suudi İstihbarat Subayı Saad Aljabri’nin Veliaht Prens Bin Selman aleyhinde Ağustos 2020’de açtığı dava sonucu sunulduğuna işaret edildi.

Toronto’da yaşadığı düşünülen Aljabri, Kaşıkçı cinayetinden hemen sonra Veliaht Prens Bin Selman’ı, kendisini de infaz etmek için Kanada’ya bir ekip yollamakla suçlamıştı.

Yeni bir bağlantı kurulmuş oldu

Haberde, belgelere göre Kaşıkçı’nın öldürüldüğü 2 Ekim 2018’de 15 kişilik suikast timini getiren iki uçağın Sky Prime Aviation adlı şirkete ait olduğu, söz konusu şirketin de Aralık 2017’de Muhammed bin Selman’ın kontrolündeki 400 milyar dolarlık Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na devredildiği kaydedildi.

Özel uçak filosunun sahipliğinin söz konusu yatırım fonu üzerine geçirilmesine dair daha önce bir bilgi bulunmadığına işaret edilen haberde, ilgili belgedeki kanıtın Kaşıkçı’nın ölümü ile Veliaht Prens Bin Selman arasında yeni ve başka bir bağlantı sağladığına dikkat çekildi.

Kaşıkçı cinayetinin akabinde Wall Street Journal’da yer alan 10 Ekim 2018 tarihli konu hakkında bilgisi olan kişilere dayandırılan haberde de infaz timini taşıyan Gulfstream uçaklarının Muhammed bin Selman’ın kontrolü altındaki bir şirkete ait olduğu yazılmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER