A3 Haber

“Aşı sıranız geldi” mesajına dikkat: Dolandırıcılar işbaşında!

“Aşı sıranız geldi” mesajına dikkat: Dolandırıcılar işbaşında!

“Aşı sıranız geldi” mesajına dikkat: Dolandırıcılar işbaşında!
Mart 04
12:10 2021

Covid-19 enfeksiyonu korkusunu kullanarak vatandaşı dolandırmaya çalışan kişilere karşı uyaran Öğretim Üyesi Dr. İpek Ada Alver, “Vatandaşlar ‘aşı sıranız geldi’ ve benzeri mesajlar gönderen sahtekarlara karşı dikkatli olsun” dedi.

Tüm dünya Covid-19 aşılama çalışmalarına odaklanmışken, bu ortamı fırsata çeviren umut tacirleri ortaya çıkmaya başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş izlenimi verilen ‘aşı sıranız geldi’ içerikli dolandırıcılık amaçlı cep telefonu mesajları (SMS) ile vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Bu tespiti resmi sosyal medya hesaplarından duyuran Sağlık Bakanlığı, vatandaşları “Kısa mesajda yer alan linke tıklamayınız” diye uyardı.

Mikrobiyolog Dr. İpek Ada Alver,  aşılama takvimi ve aşılanan kişi sayısı gibi merak edilen bilgilerin Sağlık Bakanlığı web sitesinde açık şekilde paylaşıldığını hatırlatarak, “Aşı takvimine göre, aşı uygulaması yapılmaya hak kazanan bireyler aşı randevusunu e-nabız, MHRS ve ALO 182 üzerinden aile hekimi ya da hastane seçimi yaparak alabiliyor” dedi.

“Dolandırıcılara itibar etmeyin”

Alver, aşılama konusundaki tüm bilgiler resmi kurum sitelerinden herkese açık şekilde duyurulmasına rağmen Covid-19 enfeksiyonu korkusunun vatandaşları kimi dolandırıcıların hedefi haline getirdiğini ifade etti. İlgisiz kişilerin vatandaşlara ‘aşı sıranız geldi’ ya da ‘aşı takviminde sizi öncelikli sıraya alabiliriz’ şeklinde SMS yolladıklarını anlatan İpek Ada Alver şöyle dedi: “Kısa mesaj atan ya da telefonla arayan dolandırıcılara itibar etmeyin. E-Posta, kısa mesaj ve WhatsApp, Telegram gibi uygulamalar yoluyla gelen mesajlardaki linklere de sakın tıklamayın. Çünkü bu ve benzeri yöntemlerle vatandaşın tüm kişisel veri ve hesaplara ulaşabiliyorlar. Bu da ciddi mağduriyetler yaşanmasına yol açabiliyor.” (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER