A3 Haber

Bilim Kurulu üyesi Prof. Mustafa Hasöksüz risk haritasında kırmızıya dönmesi beklenen illeri açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Mustafa Hasöksüz risk haritasında kırmızıya dönmesi beklenen illeri açıkladı
Mart 13
21:07 2021

Bilim Kurulu üyesi Prof. Mustafa Hasöksüz, “Özellikle Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor” dedi.

A3 Haber Merkezi | Bilim Kurulu üyesi Prof. Mustafa Hasöksüz, ‘İllere göre risk durumu’ haritasına ilişkin televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs riks haritasının güncellenmesini beklenirken, İngiltere varyantına dikkat çeken Prof. Mustafa Hasöksüz, “İngiltere varyantının yaygınlığı maalesef günlük vaka artışına ve haritadaki renklerin kötüye gitmesine neden olacak gibi görünüyor” dedi.

“Kırmızıya dönecek gibi duruyor”

Prof. Mustafa Hasöksüz’ün, konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • Karadeniz’de günlük vakaların çok yüksek olmasındaki en önemli etken, o bölgede İngiltere tipi mutantının olmasından dolayı… Bu varyantın ikinci bir özelliği daha var. Varyant virüslerle birlikte aile içinde 1 kişi 3-4 kişiye bulaştırır hale geldi. En tehlikeli kısım toplu taşıma içinde seyahat edenlerin, kapalı alandaki restoran ve kafelerdekilerin kurallara uymaması durumu.
  • Renklendirilmiş haritada baktığımızda sarı ve mavilerin azalacağını, turunculardan kırmızıya döneceğini göreceğiz. Özellikle Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor. İller bazında bize bunu gösteriyor.
  • Kapalı alanları biraz riskli görüyorum. Varyantların yüksek düzeyde bulaşıcılık özelliği göz önüne alınarak vatandaşlarımızın biraz daha gayretli olmalarını rica edeceğim.
  • Avrupa’da benzer bir olayı yaşıyorlar. Bu rakamların tutulabilmesi için tek yönlü önlemler yeterli gelmiyor. Aşılama takviminin hızlanması gerekiyor. Biz 10 milyonu geçen bir aşılama yaptık, önümüzdeki günlerde vatandaşlarımız biraz daha gayret etseler vaka sayılarını biraz daha aşağıya çekebileceğimizi düşünüyorum.”