A3 Haber

Harvard Üniversitesi’nden Doç. Emrah Altındiş: Üçüncü pikin kıyısındayız bir iki ay çok dikkatli olun

Harvard Üniversitesi’nden Doç. Emrah Altındiş: Üçüncü pikin kıyısındayız bir iki ay çok dikkatli olun

Harvard Üniversitesi’nden Doç. Emrah Altındiş: Üçüncü pikin kıyısındayız bir iki ay çok dikkatli olun
Mart 13
20:15 2021

Harvard Üniversitesi’nden Doç. Emrah Altındiş, Türkiye’nin durumunu değerlendirirken, “Üçüncü pikin kıyısındayız, aşı olmadıysanız özellikle bu 1-2 ay çok dikkatli olun” dedi.

A3 Haber Merkezi | Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Emrah Altındiş, Twitter hesabından pandemide gelinen duruma dair değerlendirmede bulundu. Altındiş, “12 Mart itibariyle 1 Ocakta bulunan vaka seviyesine geri donduk. 2.5 aydır onca kısıtlama, hafta sonu yasakları, 65 yaş üstü, 20 yaş altı bireylere, esnafa çektirilen yasak çileleri bu şekilde harcanmış, gitmiş oldu. Kongreler, varyantlar ve 1 Mart açılımı ile daha kötüsü yolda” paylaşımında bulundu.

Altındiş, vatandaşlara önerilerde bulunurken, “1- Aşılama sıranız gelir gelmez aşınızı olun. 2- Aşı olduktan sonra aşı oldugunuzu unutup, aşılanmamış gibi kurallara uyun, kapalı mekanlarda maske takın. Aşı olmadıysanız özellikle bu 1-2 ay çok dikkatli olun, birlikte yaşadığınız aile bireyleri dışında kimselerle kapalı mekanlarda kimseyle sosyalleşmeyin” dedi.

“Üçüncü zirveye korunmasız bir şekilde giriyoruz”

Altındiş’in yaptığı paylaşımlar şöyle:

 • Pandemide yeniden tehlikeli bir noktadayız. Bu tweet dizisinde kısaca anlatmaya çalışacağım. Hatırlayacağınız gibi Türkiye Kasımda 40 bin vaka zirvelerini gördü. Şu anda 3. bir pikin kıyısındayız!
 • 12 Mart itibariyle 1 Ocakta bulunan vaka seviyesine geri donduk. 2.5 aydır onca kısıtlama, hafta sonu yasakları, 65 yaş üstü, 20 yaş altı bireylere, esnafa çektirilen yasak çileleri bu şekilde harcanmış, gitmiş oldu. Kongreler, varyantlar ve 1 Mart açılımı ile daha kötüsü yolda.
 • Türkiye’de bugüne kadar toplam ~ 10 milyon aşı yapıldı ancak sadece ve sadece ~ 1.3 milyon birey (çok büyük çoğunluğu sağlık çalışanı) iki doz aşıyı da oldu. Bu 1.3 milyon dışında herkes virüs için açık bir hedef. Üçüncü zirveye korunmasız bir şekilde giriyoruz maalesef…
 • Bu açıklamaya göre Türkiye’de uygulanan aşı ölümleri engellemiş, hastalık ve hastaneye başvuruları da azaltmış ancak sorunumuz aşılamalardaki yavaşlık. 2. dozlar hızla tamamlanmalı. Ayrıca aşının yaklaşık 2. dozdan 14 gün sonra korumaya başladığını unutmayalım.
 • Geçtiğimiz Mart ayına göre çok daha zor bir donemin kıyısındayız. Virüs tüm ülkeye yayılmış durumda, daha ölümcül (~ 2 kat) olduğu ve daha hızla yayıldığı gösterilen İngiltere varyantı 45 bin insanda görülmüş! Peki bu normalleşme neye göre yapılıyor?
 • Gecen hafta aşağıda anlatmaya çalıştığım gibi paylaşılan veriler şaibeli. İstatistiki olarak da, pandeminin doğasından da, vaka ve ölüm sayılarının bu kadar tahmin edilebilir şekilde artıp azaldığı benim gördüğüm dünyada üç ülke var: Iran, Türkiye ve Rusya!
 • Bu şaibeli, muhtemelen düşük gösterilen, sayılarla dahi Türkiye dünyada en çok günlük vaka bulan ilk 10 ülke arasında, dun 7. ülke durumundaydı. En çok toplam vaka bulan pandemide 9. ülke, bu haldeyken normalleşme vakaları ve ölümleri hızla artıracak.
 • Türkiye toplumuna aylarca bilimsel olarak pandemiyi durdurmada ne faydası olduğunu anlayamadığımız hafta sonu yasaklarını, 65 yaş üstü yasaklarını dayattılar, oysa 4 haftalık, devletin ekonomik desteği ile bir kapanma yapılsa vakalar çok rahat bastırılabilirdi. Ne yaptılar?
 • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yurttaşları 1 senedir evlere kapatanlar, esnafı berbat pandemi yönetimleri ile mahvedenler, vakalar yükselir, varyantlar yayılırken ne yaptılar? Aklımızla, vicdanımızla dalga gecen kongreler, cenaze törenleri, eğlenceler…
 • Burada dikkat çekmek istediğim bir başka noktada a) Türkiye’de genel olarak testlerin düşük olması-az test az vaka demek ve b) Açıklanan kent vakalarında, kaç test yapıldığı ve pozitiflik oranının paylaşılmaması. Bir il mavi olabilir ancak bu az test yapıldığı için de olabilir.
 • Devlet görevini yerine getirip yurttaşı korumadığı için kendisini korumak yine yurttaşa kalıyor. Önerilerim kısaca şöyle: 1- Aşılama sıranız gelir gelmez aşınızı olun. 2- Aşı olduktan sonra aşı olduğunuzu unutup, aşılanmamış gibi kurallara uyun, kapalı mekanlarda maske takın.
 • Aşı olmadıysanız özellikle bu 1-2 ay çok dikkatli olun, birlikte yaşadığınız aile bireyleri dışında kimselerle kapalı mekanlarda kimseyle sosyalleşmeyin. Açık mekanlarda sosyalleşecekseniz bunu maske ile yapın. Maskeleriniz cerrahi maske değilse, iki maske takın.
 • Maalesef yazdıklarım karamsar gibi görünüyor, farkındayım ancak sayılara ve normalleşme sürecine bakınca, geçmiş deneyimlerin de gölgesinde önümüzdeki donemin realist bir değerlendirmesi bu. Umuyorum sağlık çalışanları bu süreci aşılandıkları için en az zararla atlatacaklar.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER