A3 Haber

Hrant Dink Vakfı: Haritamız kullanılarak Anadolu’da define avına çıkılıyormuş

Hrant Dink Vakfı: Haritamız kullanılarak Anadolu’da define avına çıkılıyormuş

Hrant Dink Vakfı: Haritamız kullanılarak Anadolu’da define avına çıkılıyormuş
Mart 13
11:58 2021

rant Dink Vakfı, Türkiye Kültür Varlıkları haritasının kullanılarak Anadolu’da define avına çıkıldığını aktardı. Vakfın açıklamasında “Haritada belirtilen, artık izi dahi kalmamış yapıların koordinatları, sandığınız koordinatlar değil” dendi.

Hrant Dink Vakfı, gayrimüslimlere ait olduğu belirtilen 9 bin yapının listelendiği Türkiye Kültür Varlıkları haritasıyla definecilerin arama yaptığını duyurdu.

Vakıf açıklamasında “Türkiye’deki gayrimüslim topluluklarına ait kilise, sinagog, manastır ve okul gibi dokuz binden fazla yapıyı listelediğimiz Türkiye Kültür Varlıkları haritamız kullanılarak Anadolu’da define avına çıkılıyormuş” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

  • “Öncelikle hala ayakta olan yapıların tarihi eser kapsamında korunmasının devletin görevi olduğunu ve bu yapılara zarar vermenin suç olduğunu buradan hatırlatmak isteriz. Ayaktaki yapıyı bulmak için define haritasına ihtiyaç olmadığına dair küçük bir hatırlatmadan sonra, haritada belirtilen, artık izi dahi kalmamış yapıların koordinatlarının elbette ki sandığınız koordinatlar olmadığını ve ne yazık ki köyün tamamının kazılması gerektiğini define avcılarına üzülerek bildiririz.
  • Kazdığınız yerlerde emeğinizin boşa gitmemesi için en azından tohum ekip, bölgeyi sulamanızı öneririz. Bu vesileyle Hrant Dink’in ‘Define tarifi’ yazısını paylaşmadan geçemedik… Gerçek bir define haritasıdır.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER