A3 Haber

Alamos Gold’un şirketinden hukuk tanımaz açıklama: Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz

Alamos Gold’un şirketinden hukuk tanımaz açıklama: Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz

Alamos Gold’un şirketinden hukuk tanımaz açıklama: Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz
Mart 16
08:33 2021

Orman kullanım izinleri iptal edilen Kanadalı Alamos Gold’un yerli taşeron şirketi Doğu Biga’nın genel müdüründen hukuk tanımaz bir açıklama geldi. Ahmet Şentürk,  “Kazdağları’ndan hiçbir yere gitmiyoruz, 60 yıllık ruhsat hakkımız var, Türkiye Cumhuriyeti’ne söz verdiğimiz gibi yerin altındaki madeni çıkaracağız” dedi.

Kazdağları’nın Çanakkale Kirazlı bölgesinde 350 bin ağacın kesilerek, siyanürle altın çıkarma hazırlığı yapması sonrası kamuoyunda büyük tepki çeken Kanadalı Alamos Gold’un 10 yıllık ruhsat süresi 2019 yılı Ekim ayında dolmuş, Tarım ve Orman Bakanlığı da orman kullanım iznini iptal etmişti. Sosyal medyada Orman Genel Müdürlüğü’ne “Kirazlı’yı rehabilite et” çağrısı çığ gibi yükselirken, Doğu Biga Genel Müdürü Ahmet Şentürk, Hürriyet’ten Aysel Alpin sorularını yanıtladı.

“Kirazlı’ya inşaat için 160 milyon dolar daha harcayacağız”

Şentürk, “Ruhsatınız uzatılmadığına, orman izniniz iptal edildiğine göre Kazdağları’ndan gidecek misiniz” sorusuna şu yanıtı verdi: “Hayır, oradan hiç bir yere gitmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletine bir sözümüz var. Maden Kanunu’nun birinci maddesi yer altı kaynaklarının toplumun refahı için çıkarılmasına hükmediyor ki biz de bunu yapacağız. Türkiye bir hukuk devleti, burada kimse elini kolunu sallayarak iş yapmıyor, bizler de bir mevzuata tabiyiz. Doğu Biga da yabancı sermayeli bir Türk şirketi, yatırımcısı Alamos Gold. Türkiye’ye doğrudan 140, dolaylı olarak 240 milyon dolar yatırım yaptık; Kirazlı ve Ağı Dağı, Çamyurt toplamı. Kirazlı’ya inşaat için 160 milyon dolar daha harcayacağız. Ağaç kesiminden dolayı orman bakanlığına 54 milyon TL ödedik. Ama asıl yatırım giderimiz altının aranıp bulunması içindi.”

Şentürk kesilen ağaçların muhatabının kendileri olmadığını da ekledi.

“Hak 60 yıllık veriliyor ama devlet bunu 10’ar yıllık periyotlarla denetliyor”

“Bize 2009’da devlet tarafından 60 yıllık hak verildi, gidip arayın, bulun, işletme hakkı sizin, denildi” diyen Şentürk şöyle devam etti: “Hak 60 yıllık veriliyor ama devlet bunu 10’ar yıllık periyodlarla denetliyor, yükümlülükleri yerine getirmiş miyiz, diye. İşte bizim 10 yıllık işletme ruhsatımızın süresi de 2019 Ekim ayında doldu, 6 ay öncesinden uzatma için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvurduk. Onlar da teknik olarak bizi inceledi, şirket bütün yükümlülüklerini yerine getirmiştir, ruhsat uzatımı uygundur, diye rapor hazırlayıp bakanlığa onaya gönderdi. Bakanlık henüz onaylamadı, yaklaşık 1.5 yıldır onay gelmedi. Sadece bir onay kaldı.”

Ne olmuştu?

Kazdağları’nda siyanürlü altın araması için 350 bin ağacı kesen Kanadalı şirket Alamos Gold’un izinlerinin iptal edildiği açıklanmıştı. Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal “Şirketin bu alanı kendisi paraya harcayarak rehabilite etmek zorunda. Kamu kaynaklarından, vatandaşın ödediği vergilerden çıkmaması gerekiyor” diye konuşmuştu.

Maden şirketinin ruhsatı 13 Ekim 2019’da bitmiş ve bir daha yenilenmemişti. Orman Genel Müdürlüğü de CİMER’den yapılan başvuruya verilen yanıta göre şirketin izinlerini geri almıştı. Şirket, alanda halen konteynerlerini bulunduruyor. Ağaçların rehabilite edilmesi için şirketin alanı tamamen boşaltması gerekiyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER