A3 Haber

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı
Mart 16
22:50 2021

Türkiye ile Yunanistan arasında yürütülen istikşafi görüşmelerinin Atina’da yapılan ikinci turunda anlaşmaya varılamadı.

A3 Haber Merkezi | Türkiye ile Yunanistan arasında yürütülen istikşafi görüşmelerinin bugün Atina’da yapılan ikinci turunda anlaşmaya varılamadığı belirtildi. Fransız AFP haber ajansının haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın görüşme sonrası yaptığı açıklamada “bu görüşmelere iyi niyetle katıldıkları” ifadesine yer verdi.

Yunanistan ve Türkiye, bu ayın sonlarında yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesinde istikşafi görüşmelerin 62. Turu başkent Atina’da gerçekleştirildi. Yunan medyası görüşmenin yaklaşık dört saat sürdüğünü aktardı. Yunanistan resmi kanalı ERT’ye göre, bir sonraki görüşmenin yeniden İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

Nota gölgesinde başladı

Bugünkü görüşmeler dün Türkiye’nin İsrail, Yunanistan ve AB’ye nota vermesinin gölgesinde başladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında elektrik bağlantısı kurulmasını öngören, mutabakat muhtırası imzalanan Avrupa Birliği (AB) destekli “EuroAsia Enterkonnektörü” projesinin güzergahının Türkiye’nin karasularından geçmesi nedeniyle İsrail ve Yunanistan’ın Ankara Büyükelçilikleri ile AB Türkiye Delegasyon Başkanlıklarına nota vermişti.

İlk görüşme, beş yıllık aradan sonra, Ocak ayında İstanbul’da yapılmıştı. NATO üyesi olan Türkiye ile Yunanistan, kıta sahanlığı, deniz yetki alanları, Akdeniz’deki hava sahası, enerji, Kıbrıs ve Ege’deki bazı adaların statüsü gibi konularda anlaşmazlık yaşıyor.

İki ülke arasında ilk turu 2002’de yapılan 60 istikşafi görüşme olmuş, 2016’da kesilen görüşmeler, beş yıl sonra bu yıl ocak ayında İstanbul’da yeniden başlamıştı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER