A3 Haber

Türkiye ile Mısır “İhvan” konusunda anlaştı iddiası

Türkiye ile Mısır “İhvan” konusunda anlaştı iddiası

Türkiye ile Mısır “İhvan” konusunda anlaştı iddiası
Mart 19
12:50 2021

Alsharq gazetesi ve Al-Arabiya TV’nin dün gece duyurduğu son gelişmelere göre Mısır ile Türkiye arasında İhvan başta olmak üzere bazı konularda anlaşma sağlandı.

Geçtiğimiz hafta, Reuters’a konuşan Mısır istihbaratından iki yetkili isme göre, Türkiye Kahire’de ‘ikili ilişkiler’ başlığıyla toplantı talep etmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise ‘Mısır’la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı’ ifadelerini kullanmış ve normalleşme görüşmelerine dair son zamanlarda çıkan haberleri teyit eder açıklamalar yapmıştı.

Mısır tarafı ise Türk tarafının açıklamalarının olumlu olduğunu ancak temasların ancak sahada adım atılması halinde başlayabileceğini söyledi.

Kapatma sözü verildi

Marbuta Haber’in aktardığına göre Alsharq gazetesine konuşan kaynaklara göre Türk tarafı Mısır’a, İhvan’a yakın TV’lerin iyi niyet göstergesi olarak yakın bir zamanda kapatılması sözü verdi.

Alsharq Gazetesi: İhvan’a yakın Tv’ler sadece kültürel konuları işleyecek, İhvan liderleri siyasi beyanat vermeyecek
Alsharq gazetesinin İstanbul’daki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türk makamlarının İhvan liderlerine ve yetkililerine bazı talimatlar ilettiği duyuruldu.

Bu talimatların bir kısmı, eşzamanlı olarak Al-Arabiya Televizyonu tarafından da duyuruldu.

Siyasi konu işlenmeyecek

Buna göre;

  • İstanbul’dan yayın yapan İhvan cemaatine yakın Tv’ler, artık siyasi konuları işlemeyecek ve kültürel/toplumsal konulara ağırlık verecek
  • Yayınlarda Mısır devleti, Mısır Cumhurbaşkanı ve hükümeti aleyhinde beyanatlar verilmeyecek
  • 30 İhvan liderine ev hapsi iddiası bazı kaynaklarca yalanlanmış olsa da İhvan liderlerinden siyasi beyanat vermemeleri talep edildi
  • Mısır ve Türk tarafı ‘medya üzerinden hücum ve aleyhte kampanyaları durdurma ve istihbarat işbirliğine başlama’ üzerine anlaşma sağladı
  • Mısır tarafı İhvan liderlerinin Mısır’a teslim edilmesini talep etmeyecek ama İhvan liderleri Türkiye’deki faaliyetlerini durduracak
  • Doğu Akdeniz konusunda bir uzlaşı sağlanmadı

“Mısır Sokağı” programı kaldırıldı

Bu sırada İhvan’a yakın Alsharq TV dün gece “Mısır Sokağı” adlı programı yayınlayamayacağını Twitter üzerinden duyurdu.

AKP Genel Danışmanı Yasin Aktay ise Clubhouse’ta katıldığı bir yayında, İhvan ile ilgili açıklama yaptı: “Türkiye kimseyi tutuklamayacak ve Mısır’a teslim etmeyecek. Türk makamları ile TV yetkilileri arasında görüşmeler var, yetkililerden içerik politikasının gözden geçirilmesi talep edildi.”

İhvan’a yakın İstanbul merkezli Sharq TV’sinin program sunucularından Sami Kemaleddin konu üzerine tweet attı: “Vatan, Sharq ve Mekameleen TV’lerine, siyasi programları durdurma, Sisi’ye yönelik eleştirilere son verme ve Mısır içişlerine karışmama talimatları verildi.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER