A3 Haber

AB’den Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki: Hükümet gerçek yüzünü gösterdi

AB’den Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki: Hükümet gerçek yüzünü gösterdi

AB’den Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki: Hükümet gerçek yüzünü gösterdi
Mart 20
21:15 2021

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor, kararla ilgili “Türkiye hükümetinin gerçek yüzü” yorumunda bulundu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Buric ise “kahredici bir adım” olarak yorumladı.

A3 Haber Merkezi | İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla sözleşmeden ayrılmasına Avrupa Birliği’nden bazı yetkililerden de tepkiler geldi.

Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, kararın Türkiye’de “hükümetin gerçek yüzünü gösterdiği” değerlendirmesinde bulundu. Nacho Sanchez Amor, Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği haberini alarak uyanınca perişan oldum. Bu mevcut Türkiye hükûmetinin gerçek yüzü: Hukukun üstünlüğünü umursamamak, insan hakları konusunda tamamıyla yanlış yönde gitmek. Umarım (AB Komisyonu Başkanı) von der Leyen ve Avrupa Komisyonu Başkanı (Charles Michel) başka bir yergiden önce bunu görür.”

“Türkiye AB ile olan son ortak duruşlarından maraton koşar gibi uzaklaştı”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric de Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, Türkiye’de, Avrupa ve ötesinde, kadınların korunmasını tehlikeye attığını belirtti. Buric, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin kadına yönelik şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini duyurması kahredici bir haberdir. İstanbul Sözleşmesi, 34 Avrupa ülkesini kapsar ve kadınları her gün karşılaştıkları şiddetten koruma konusunda altın değerinde uluslararası bir çaba olarak kabul edilir. Bu adım, Türkiye, Avrupa ve ötesinde kadınların korunmasını tehlikeye atan büyük bir geri adımdır” dedi.

AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, Ankara’nın gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği Konseyi zirvesinden önce İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini “provokasyon” olarak nitelendirdi. Lagodinsky, “Son 24 saatte Türkiye hükümeti AB ile olan son ortak duruşlarından maraton koşar gibi uzaklaştı” dedi. Lagodinsky, “İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak bunun doruk noktasıdır ve gelecek hafta yapılacak AB Konseyi zirvesinden önce bir provokasyondur. İyi değil” diye konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER