A3 Haber

HDP’ye açılan kapatma davasına dokuz partiden tepki: Bu tehdit hepimize…

HDP’ye açılan kapatma davasına dokuz partiden tepki: Bu tehdit hepimize…

HDP’ye açılan kapatma davasına dokuz partiden tepki: Bu tehdit hepimize…
Mart 23
10:33 2021

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatılma davasına ilişkin, dokuz partinin yaptığı ortak basın açıklamasında, “Biz bu ülkenin demokratik hak ve özgürlüklerden yana kurumları olarak HDP’ye yöneltilen kapatma tehdidinin, ülkedeki bütün demokratik muhalefeti hedef aldığının bilincindeyiz. Bu saldırının hedefi, yalnızca HDP değil, toplumun büyük bedeller ödeyerek yaratığı ve geliştirdiği tüm demokratik birikimdir” denildi.

Dokuz partinin yaptığı ortak basın açıklaması şu şekilde:

  • Millet iradesini dilinden düşürmeyen, hukuk reformu ve insan hakları eylem planı açıklayan tek adam rejimi, milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması için harekete geçti. Demokratik siyaset yapmaktan başka suçu olmayan yüzlerce kişi en temel siyasi haklarından yoksun bırakılmaya çalışılıyor. Ağır bir anayasal suç işlenmektedir. Çok açıktır ki, ülkeyi salgında ölüm, işsizlik ve yoksulluk sarmalına sokan, toplumsal desteğini yitiren tek adam rejimi, iktidarın demokratik bir biçimde değişmesi umudunu yok etmek istemektedir.
  • Biz bu ülkenin demokratik hak ve özgürlüklerden yana kurumları olarak HDP’ye yöneltilen kapatma tehdidinin, ülkedeki bütün demokratik muhalefeti hedef aldığının bilincindeyiz. Bu saldırının hedefi, yalnızca HDP değil, toplumun büyük bedeller ödeyerek yaratığı ve geliştirdiği tüm demokratik birikimdir. Gasp edilmeye çalışılan hepimizin iradesi, saldırı altında olan demokratik hak ve özgürlüklerimizdir.
  • İktidarın tüm muhalefete yönelik bu hukuk dışı saldırısına karşı ülkemizin adil demokratik barış içinde yaşayacağı günler için Halkların Demokratik Partisi’yle birlikte adalet mücadelesini sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.

Birleşik Devrimci Parti
Demokratik Bölgeler Partisi
Emek Partisi
Emekçi Hareket Partisi
Ezilenlerin Sosyalist Partisi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Toplumsal Özgürlük Partisi
Türkiye İşçi Partisi
Yeşil Sol Parti

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER