A3 Haber

Enver Aysever, Tunç Soyer’e dava açıyor

Enver Aysever, Tunç Soyer’e dava açıyor

Enver Aysever, Tunç Soyer’e dava açıyor
Mart 29
14:56 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin okur yazarlık eğitimi ihalesindeki ücretle gündeme oturan Gazeteci Enver Aysever, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e dava açacağını duyurdu. “Sayın Soyer ısrarlı çağrılarımı yanıtsız bıraktığı için bu yola başvurmak zorunda kaldım” diyen Aysever, “Sessiz kalarak bu izlenimi yaratan Soyer yazık ki olumsuz algının sorumlusudur” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı içinde Yaşam Boyu Eğitim Projesi kapsamında okur yazarlık eğitimi ihalesine ilişkin “İşte o ‘şanslı’ yazar: Seçilmiş 20 İzmirliyi kim okuryazar yapacak?” başlıklı yapılan haberde aldığı ücretle gündeme oturan gazeteci Enver Aysever,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e dava açacağını duyurarak, Soyer’in Aysever’e karşı oluşturulan olumsuz algıdan sorumlu olduğunu söyledi.

A3 Haber’den Serdar Öztürk imzalı yayımlanan haber sonrası sosyal medyada atölye için ödenen ihale bedeli gündeme oturmuştu. 238 bin liralık ihalenin tartışılmaya başlanmasının ardından Aysever, 9 ay için 90 bin TL’ye anlaştıklarını söylemişti. Belediyeden yapılan açıklamada anlaşmanın ‘pandemi koşullarına uygun şekilde revize edildiği’ kaydedilirken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘kamuoyunda oluşan hassasiyete kayıtsız kalamayacağını’ belirterek, anlaşmanın iptali için talimat verdiğini duyurmuştu.

Enver Aysever, sosyal medya hesabından duyurduğu açıklamada, “İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘kişiye özel ihale’ adlı haberlere yönelik tutumu nedeniyle dava açacağımı kamuoyu ile paylaşmak isterim” ifadelerini kullandı.

“Sayın Soyer ısrarlı çağrılarımı yanıtsız bıraktığı için bu yola başvurmak zorunda kaldım” diyen Aysever, sorduğu soruların yanıt bulması gerektiğini ifade etti:

“1- Söz konusu atölye çalışması ile ilgili ihale kararını kim aldı?

2- İhalenin kişiye özel şekilde algılanmasına neden olacak biçimde kaleme alınmasına kim izin verdi?

3- Dokuz ay sürece olan çalışmanın ayrıntıları neden belirtilmedi?

4- Alınacak ücretin aylık olacağı neden açıkça yazılmadı?

5- İhaleye hangi firmalar katıldı, kazanan firmanın konusu nedir?

6- İhaleye katılan firmalar hangi teklifleri sundu?

7- Eğer ihale yasalsa neden iptal edildi ve ortada bir suç varamış, kanun dışılık söz konusuymuş izlenimi yaratıldı?

8- Sayın Soyer ihale ile benim uzaktan yakından ilgim olmadığını bildiği halde neden bunu toplumla paylaşmadı?

9- Eğer bu türden başka ihaleler yaptıysa onlar da iptal edildi mi?”

Aysever açıklamasında, “Tüm bu soruları mahkeme kanalıyla soracağız ve yanıtlarını resmi kanallardan edinip toplumla paylaşacağız. Benim gibi yaşamını alınteri ile kazanmış, emek mücadelesine vermiş birinin bu iftiralara, karalamalara katlanması, boyun eğmesi söz konusu değildir. Sessiz kalarak bu izlenimi yaratan Soyer yazık ki olumsuz algının sorumlusudur” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER