A3 Haber

AKP “güvenlik soruşturması” adı altında fişleme ısrarından vazgeçmiyor: Teklif yine Meclis’te!

AKP “güvenlik soruşturması” adı altında fişleme ısrarından vazgeçmiyor: Teklif yine Meclis’te!
Mart 30
08:42 2021

AKP’nin tüm itirazlara rağmen beşinci kez Meclise getirdiği “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi“nin görüşmelerine bugün başlanacak.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi, Anayasa Mahkemesinin iki kez iptal etmesi ve tüm itirazlara rağmen bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülecek. Teklif yasalaşırsa ilk defa ya da yeniden kamu görevine getirilecek kişiler ve akrabaları, önce MİT ve Emniyet tarafından araştırılacak. Fişleme yasası olarak tepkilere neden olan teklif, bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Evresnel’de yer alan habere göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kararnamesi ile kamuya alımlarda güvenlik soruşturması ve arşiv taramasına ilişkin düzenleme CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bunun üzerine AKP tarafından Meclise sunulan bir torba yasanın içerisinde güvenlik soruşturması ve arşiv taramasına ilişkin düzenleme getirildi. Ancak AYM yine CHP tarafından yapılan başvuru üzerine bunu da iptal etti.

Bugün Meclis’te görüşülecek

AKP’nin 19 Haziran 2020’de Meclise sunduğu Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi, sekiz ay sonra yeniden Meclise geldi. Tüm itirazlara rağmen beşinci kez Meclise getirilen teklifin görüşmelerine bugün başlanacak. Teklifin genel gerekçesinde “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve kanunlarına aykırı olan, ülkenin bağımsızlığını ve bütünlüğünü bozan, Türkiye Cumhuriyetinin güvenliğini tehlikeye düşüren herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Bu nitelikte faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya örgütsel yapıya katılamazlar, bunlara yardım edemezler. Devlet memurları, herhangi bir kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar: görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayrım yapamazlar, hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” ifadeleri yer alıyor.

MİT ve Emniyet araştıracak

Muhalefet tarafından “fişleme” tepkilerine neden olan yasa teklifi, ilk defa ya da yeniden kamu görevlerine getirilecek kişiler hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerinin yeniden düzenlenmesini içeriyor. Teklif ile güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucunda elde edilen kişisel verilerin göreve atanma yönünden değerlendirildiği Değerlendirme Komisyonu oluşturulacak. Güvenlik soruşturmasına, görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece kan ve sıhri hısımları da dahil edilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri yapacak.