A3 Haber

Boğaziçili öğrencilerin eylemine polis saldırısı: Gözaltılar var!

Boğaziçili öğrencilerin eylemine polis saldırısı: Gözaltılar var!

Boğaziçili öğrencilerin eylemine polis saldırısı: Gözaltılar var!
Nisan 01
17:45 2021

“1 Nisan’da boykottayız” diyerek tutuklu arkadaşları için Kadıköy’de toplanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis müdahale etti. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör ataması ve okullarına yönelik müdahalelere karşı bağlattığı eylemler sürüyor. Öğrencilerin bugün Kadıköy’de düzenlediği eyleme polis müdahale etti, gözaltı yaptı.

Boğaziçi öğrencileri dün yaptıkları eylem çağrısında, “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, korku rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz demek için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” demişti.

Kadıköy Kaymakamlığı ise, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek ilçedeki eylem ve etkinlikleri yasakladığını açıklamıştı. “Bazı grupların İskele Meydanı’nda eylem çağrılarının olduğunu” belirten İstanbul Kadıköy Kaymakamlığı, yaptığı açıklamada yasağı, “İlçemizde yapılmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği” gerekçesine dayandırmıştı.

BirGün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, Kaymakamlığın ‘adrese teslim’ kararının ardından eylem öncesi İskele Meydanı ve Kadıköy’ün ara sokakları polis tarafından ablukaya alındı.

Rexx Sineması önünde toplanan öğrencilere polis müdahale etti.

Öğrenciler, polis tarafından yerlerde sürüklenerek gözaltına alınırken çevredeki yurttaşlar duruma tepki gösterdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER