A3 Haber

Eurovision Şarkı Yarışması’na sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek

Eurovision Şarkı Yarışması’na sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek
Nisan 01
10:13 2021

Pandemi nedeniyle geçen yıl ertelenen ve 65’incisi Mayıs’ta Hollanda’da düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması’na en çok 3 bin 500 seyirci kabul edilecek. Seyirciler Hollanda içinden olacak, yalnızca koronavirüs testi negatif çıkanlar izleyebilecek.

Hollanda’da koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi veya kaldırılması durumunda vaka sayılarının nasıl etkileneceğini görmek için yapılan hükümet destekli deneylere Eurovision Şarkı Yarışması da dahil edildi.

Sputnik’in Telegraaf gazetesinden aktardığı habere göre, 18-22 Mayıs’ta Rotterdam’ın ev sahipliği yapacağı organizasyona sınırlı sayıda seyirci kabul edilecek. Provalar, yarı final ve finali Hollanda’da yaşayan en fazla 3 bin 500 kişi izleyebilecek. 39 ülkeden sanatçıların sahneye çıkacağı organizasyona izleyici olarak katılmak isteyenlerin koronavirüs testi yaptırması da gerektirecek.

Eurovision Şarkı Yarışması geçen yıl koronavirüs nedeniyle tarihinde ilk kez ertelenmişti.

Türkiye’nin son yıllarda katılmadığı Eurovision’ın yetkilileri Şubat’ta yaptıkları açıklamada bazı sosyal mesafeli etkinlikler olacağını duyurmuş ama seyirci kabul edilip edilmeyeceği konusunda muğlak bırakmıştı.

Bir deney olacak

Toplamda 1.2 milyondan fazla koronavirüs vakasının görüldüğü, 16 bin 500 kişinin de hayatını kaybettiği Hollanda’da ‘saha laboratuvarı’ adı altında bir dizi etkinlik düzenleniyor ve önlemler alındığı takdirde kısıtlamaları gevşetilir veya kaldırılırsa nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalınacağı görülmek isteniyor.

Bu ay başında başkent Amsterdam’ın en büyük konser salonu olan Ziggo Dome’da binlerce kişi koronavirüs kısıtlamalarına uymak zorunda kalmadan eğlenmişti. Hollanda merkezli bir seyahat acentesi olan Sunweb de 18-70 yaş arası 187 kişiyi 8 günlük tatil için Yunanistan’a götürecek.