A3 Haber

Memur-Sen emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu

Memur-Sen emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu

Memur-Sen emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu
Nisan 05
14:13 2021

Memur-Sen, 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili bildirisi hakkında Çağlayan Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin de Cumhurbaşkanı imzasıyla feshedilebileceğine ilişkin sözleri ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin 104 emekli amiralin bildiri yayımlamasına tepkiler sürüyor.

Memur-Sen’in İstanbul şube yöneticileri de Çağlayan Adliyesi’ne gelerek bildiriyle ilgili suç duyurusunda bulundu. Memur Sen üyeleri daha sonra adliye önünde bir açıklama yaptı. Memur-Sen İstanbul Temsilcisi İl Başkan Yardımcısı Murat Cantürk, “Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiral vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladılar. Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi” dedi.

“Bunlar olsa olsa amiral eskisidir”

Fikir beyanı adı altında siyasete ve millet iradesine müdahale edilmek istendiğini savunan eden Cantürk, 81 ilde suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Cantürk şöyle konuştu:

  • “Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilinmektedir. ‘Deniz Kuvvetleri emeklisi’ sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki bunlar olsa olsa amiral eskisidir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 104 vesayet mankurtu; Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden ‘fikir beyanı’ adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri ‘muhtıra çağrışımlı’ bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir.
  • Amiral eskilerinin bu açıklaması, Silahlı Kuvvetler bünyesinden vesayetçileri ayıklama, hainleri temizleme politikasının doğruluğunu teyit ve te’kit etmiştir. Vesayet virüsünden kurtulamamış, ihanet zehrini damarlarından atamamış bir kısım mütekait (emekli) askerin sözde beka endişesi kisvesiyle siyasete müdahale etme cüretleri; milletin gözünde ihanetin, akılsızlığın ve ahlaksızlığın göstergesidir. Hâlbuki ülkenin bekasını, milletin egemenliğini tehlikeye sokan şey 10 yılda bir yapılan darbelerdir. Bu darbelerle milletin kaynaklarının nasıl sömürüldüğü, ülkenin dış mihrakların operasyon sahası haline nasıl getirildiği milletin malumudur.
  • Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER