A3 Haber

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı görevden alındı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı görevden alındı
Nisan 07
13:26 2021

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Şenol Kazancı görevden alındı. Kazancı’nın yerine ise TRT World’den Serdar Karagöz’ün getirildiği ifade edildi.

31 Mart yerel seçiminde tartışmalara neden olacak kararlar alan ve seçim sonuçlarını yaklaşık 15 saat boyunca yayınlamayan Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı’nın görevden alındığı Kazancı’nın yerine TRT World’den Serdar Karagöz’ün atandığı iddia edildi. Haber, Tele1 ve Odatv’nin yanı sıra birçok medya organında da yer aldı.

Söz konusu haberlerden sonra Serdar Karagöz’ün kişisel Twitter hesabını kapattığı görüldü.

Gazetecileri fişleyen rapordaki isim 

Ensonhaber ise Anadolu Ajansı’nda bütün yönetim kurulu değiştiğini öne sürdü. Habere göre yeni yönetim kurulu Serdar Karagöz, Doç. Dr. İsmail Çağlar, Doç. Dr. Yusuf Özkır, Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar ve Büşra Karaduman Aktuna’dan oluştu.

Doç. Dr. İsmail Çağlar aynı zamanda İbrahim Kalın, Fahrettin Altun gibi isimlerin içinden çıktığı AKP’li ‘düşünce kuruluşu’ SETA’nın Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü olarak görev yapıyor.

Çağlar, SETA’nın Temmuz 2019’da hazırladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları Raporu”nu hazırlayan isimlerden de biri. Söz konusu raporda yabancı basının Türkçe servislerinde çalışan gazeteciler hedef alınmış, özgeçmişleriyle tek tek listelenerek, yaptıkları retweet’ler ve daha önce hangi gazetelerde çalıştıkları kaydedilmişti.

Serdar Karagöz kimdir? 

Bilgi Üniversitesinde Siyaset Bilimi lisans eğitimi alan Karagöz, aynı üniversitenin İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programının ardından ABD’de The New School University’de “Media Studies” alanında yüksek lisans programını tamamladı. Karagöz, ABD’de bulunduğu dönemde “The New York Times Syndication” departmanında çalıştı.

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde BM Diplomasi Muhabirliği ve grubun New York temsilciliğini yapan Karagöz, 2013’te Sabah Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.Karagöz,

“Daily Sabah” gazetesini 2014 yılında kurdu ve Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi.
Serdar Karagöz, 2018’den bu yana TRT World ve TRT Arabi kanallarını bünyesinde barındıran TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu.

‘Fuat Avni’nin arkadaşı 

Odatv, AA’daki gelişme ile ilgili haberinde Karagöz’ün, Fuat Avni hesabının yöneticilerinden biri olduğu iddia edilen Aydoğan Vatandaş ile geçmişte yakın arkadaş olduğunu hatırlattı.