A3 Haber

Hulusi Akar, emekli amiraller hakkında konuştu: Bedeli neyse ödeyecekler

Hulusi Akar, emekli amiraller hakkında konuştu: Bedeli neyse ödeyecekler

Hulusi Akar, emekli amiraller hakkında konuştu: Bedeli neyse ödeyecekler
Nisan 07
10:01 2021

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, emekli amirallerin Montrö ve ‘sarıklı amiral’ ile ilgili bildirisi ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar, imzacılar için “Bunlar okumuş, yazmış insanlar. Yaptıkları işin nereye varacağını bilmek zorundalar. Dolayısıyla bunun bedeli neyse ödeyecekler” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 104 emekli amiralin yayımladığı “Montrö bildirisi”yle ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar, imzacılar için “Bunlar okumuş, yazmış insanlar. Yaptıkları işin nereye varacağını bilmek zorundalar. Dolayısıyla bunun bedeli neyse ödeyecekler” dedi.

Bakan Akar bir grup gazeteci ile Kara Havacılık Okulu’nda oluşturulan Model Üs Bölgesindeki “Yerli ve Milli Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçik’in Yaşam Sergisi” alanını gezdi ve soruları yanıtladı.

“Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var”

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Didem Özel Tümer’in haberine göre Akar, “Bu işe katılmayan 86 emekli amiral de var. Onlar girmiyor bu işe” dedi.

Emekli amirallerin açıklaması için “Haddini aşan bir bildiri” ifadesini kullanan Akar, “Mekanizma nasıl oluştu, onu anlamaya çalışıyoruz. Bunun arkasında ne var? Başka şeyler olabilir, başkaları bundan örnek alabilir” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) imzalı açıklama için ise “Kelimeleri özenle seçtik” diyen Akar; bildirinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) moral ve motivasyonunu bozmak anlamına geldiğini, düşmanı sevindirmekten başka işe yaramadığını söyledi.

Bakan Akar, emekli askerlerin muvazzaflarla irtibatı konusundaki bir soruya ise “Bunları savcılık inceliyor, istihbarat bakıyor. Biz de bakıyoruz. Kim nerelere gitmiş, kimlerle görüşmüş, bakılacak” yanıtını verdi.

“İlk metni kim hazırladı, nasıl dağıttı belirlenecek”

Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yetkisi, sorumluluğu, görevi olmadan bu insanlar bir araya gelmişler. Mekanizmanın nasıl olduğunu savcılık ortaya çıkaracak. İlk metni kim hazırladı, nasıl dağıttı belirlenecek.”

MSB’den yapılan açıklamada, bildirinin “demokrasiye zarar vermekten ve düşmanları sevindirmekten başka işe yaramayacağı” belirtilmiş, “yargının gereğini yapacağı” vurgulanmıştı.

Bildiride neler yer alıyordu?

Türkiye’de 104 emekli amiral hafta sonu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Bir Cumhurbaşkanı Montrö’yü feshedebilir mi?” sorusuna “Teknik olarak evet” yanıtını vermesi ile Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmalarla ilgili olarak bir bildiri yayımladı.

Bildiride, “Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir” denildi. Tuğamiral Sarı’nın görüntülerine ilişkin olarak da “Kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur” ifadesi kullanıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER