A3 Haber

İYA’dan Aliağa gemi söküm tesisine gelecek savaş gemisine tepki: Ölüm bulutları istemiyoruz!

İYA’dan Aliağa gemi söküm tesisine gelecek savaş gemisine tepki: Ölüm bulutları istemiyoruz!

İYA’dan Aliağa gemi söküm tesisine gelecek savaş gemisine tepki: Ölüm bulutları istemiyoruz!
Nisan 12
12:25 2021

Brezilya’dan Aliağa gemi söküm tesislerine gelecek savaş gemisine ilişkin İzmir Yaşam Alanları bir açıklama yayımladı. İYA’dan yapılan açıklamada gemi söküm işleminde bazı uygulamaların kansere neden olabileceği vurgulanırken, ““Gelen gemiler ile yaşam alanlarımızda ölüm bulutları yaratılmasını istemiyoruz” denildi.

A3Haber Merkezi| İzmir Yaşam Alanları, söküm için Aliağa’ya getirilecek olan savaş gemisi ile ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, gemi söküm işlemlerinde kansere neden olabilecek uygulamalara dikkat çekilirken, “Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar, özellikle gemilerin kaynakla kesimi ve sonrasında boyaların içten içe yanmasıyla ya da atıkların kasıtlı olarak yakılması sırasında oluşan gazların doğrudan solunması yoluyla insan sağlığına zararlı olmaktadırlar. PAH’lar, tozda, çökeltide, canlı dokularında birikmekte ve kansere neden olmaktadırlar” ifadelerine yer verildi.

İzmir Yaşam Alanları’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

  • Brezilya’dan bir savaş gemisi yola çıktı. Geleceği yer İzmir Aliağa gemi söküm tesisleri. Bu geminin en önemli özelliği bir savaş gemisi olması. Bu gemi zamanında nükleer silah taşımış, nükleer denemelerde kullanılmış eski bir Fransız savaş gemisi. Uçak gemisi olarak da kullanılan bu gemide 600 tondan fazla asbest olduğu biliyoruz. Sorun sadece asbest de değil. Söküm aşamasında PAH, PCH, TBT, ağır metaller, ağır yağlar, dioksinler, furanlar ve nükleer bulaşların açığa çıkacak olduğunu ve bunların asbestden daha da tehlikeli olduklarını biliyoruz. Örneğin PAH‘lar (Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar), özellikle gemilerin kaynakla kesimi ve sonrasında boyaların içten içe yanmasıyla ya da atıkların kasıtlı olarak yakılması sırasında oluşan gazların doğrudan solunması yoluyla insan sağlığına zararlı olmaktadırlar. PAH’lar, tozda, çökeltide, canlı dokularında birikmekte ve kansere neden olmaktadırlar.
  • PCB (poliklorbifeniller), 200 den fazla insan eliyle yapılmış kimyasal maddeyi kapsamaktadır. Sanayide çok geniş kullanım alanı vardır. Havaya suya toprağa karışması neticesinde canlılarda bozulmalara neden olmaktadır. TBT (Tribütiltin) 1970’lerden beri çürüme önleyici boyalarda kullanılmakta olan canlı organizmalara karşı etkili bir zehirdir. TBT su ekosistemlerinde bulunan en zehirli bileşiklerden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda canlıların bağışıklık sistemini de zayıflatır.
  • Ve Asbest… Asbest lifsi ve kristal yapıya sahip; magnezyum silikat, kalsiyum magnezyum silikat, demir magnezyum silikat ve kompleks sodyum demir silikat bileşimi şeklinde bulunan bir grup mineraldir. Asbest yanmazlık kalitesi, yalıtım gücü ve kimyasal olarak nötr olmasından dolayı gemilerin makine daireleri ya da mürettebat kamaralarının yalıtımında, boru ve elektrik kablolarının yalıtımında kullanılmıştır. Asbest lifi konsantrasyonlarının çok azı bile akciğerde yara benzeri dokuların oluşmasına, uzun vadede akciğer kanseri veya solunum organlarını çevreleyen tabakalarda görülen kanserlere yol açmaktadır.
  • Bu kirleticiler öncelikle söküm işinde çalışan işçiler ve yakın çevrede yaşayanlarda sağlık sorunları yaratmaktadır. Ayrıca söküm sonucu çıkan malzemelerin depolandığı bölgelerin ekosistemleri bundan de etkilemekte, hava ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Bölgedeki tarım alanları, denizler, balıkçılık yaşam alanları kısaca tüm ekolojik yapı etkilenmektedir. İşte bu belalarla yüklü bir gemi yola çıktı Türkiye’ye Aliağa’ya geliyor. Birkaç işbirlikçi hizmetkar, biraz para kazanacak diye, ölüm yıkım acılarla yüklü bu gemi ülkemizin havasını suyunu toprağını ve en başta da güzelim insanlarımızı zehre boğmak için geliyor.
  • Yıllardır gemi sökümlerden çıkan nükleer atıklar İzmir kentimizin ortasında hala tehlike saçmaya devam ediyor. Buna bir çare bulunmazken yeni yeni gemilerin sökümüne göz yumulması kabul etmiyoruz.
  • “Badem gözlüm, beni unut. Bu gemi bir kara tabut, lombarından giren ölür. Üstümüzden geçti bulut.” İzmir Yaşam Alanları olarak diyoruz ki,
  • “Gelen gemiler ile yaşam alanlarımızda ölüm bulutları yaratılmasını istemiyoruz.”
  • Doğaya, yaşam alanlarımıza verilen tahribatın para ile ölçülebilecek karşılığı yok. Yaşamak ve var olmak her canlının doğal hakkıdır.
  • Aliağa da bulunan 22 gemi söküm tesisinin tümü hemen kapatılmalı,
  • Gemileri kullananlar sökmeli!

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER