A3 Haber

14 emekli amiral yaşadıkları il dışına çıkmama koşuluyla serbest bırakıldı

14 emekli amiral yaşadıkları il dışına çıkmama koşuluyla serbest bırakıldı

14 emekli amiral yaşadıkları il dışına çıkmama koşuluyla serbest bırakıldı
Nisan 13
07:15 2021

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 103 emekli amiralin Montrö’nin önemini vurguladıkları ve sarıklı-cübbeli komutana tepki gösterdikleri açıklamaya ilişkin başlattığı soruşturmada gözaltına alınan 14 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılık Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ ve Türker Ertürk’e yurtdışına çıkma yasağı ve konutu terk ekmeme adli kontrol şartı talep etti. Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında ise yurt dışına ve il dışına çıkmama yasağı adli kontrol şartları talep edildi. Ergun Mengi’nin ise tutuklanması talep edildi.

Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği savcılığın ev hapsi anlamına gelen “konutlarını terk etmeme” yönünde talep ettiği adli kontrol talebini, emekli amirallerin yaş ve sağlık durumları, Covid-19 salgını koşulları ve dosya kapsamını dikkate alarak reddetti.

Hâkimlik, 13 emekli amiral hakkında ikamet ettikleri yerleşim yerlerini terk etmeme yönünde adli kontrole hükmetti.

14 emekli amiral, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

13 emekli amiral hakkında dosya üzerinden inceleme yaparak karar veren hâkimlik, bildiriyi hazırlayan kişi olduğu savcılık ifadelerine yansıyan ve tutuklanması talep edilen tek isim olan emekli amiral Ergun Mengi’nin ise ayrıca ifadesinin alınmasına karar verdi.

Mengi de ifadesini alınmasının ardından il dışına ve yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER