A3 Haber

Bakanlık denetiminde ortaya çıktı: 41 maske markası güvensiz…

Bakanlık denetiminde ortaya çıktı: 41 maske markası güvensiz…

Bakanlık denetiminde ortaya çıktı: 41 maske markası güvensiz…
Nisan 18
15:56 2021

Covid-19 salgını sürecinde kullanmanın zorunlu olduğu maskeler ilgili denetlemede 41 markanın güvensiz olduğu ortaya çıktı.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle önlemler alınmaya devam ediyor. Değişmeyen en önemli önlem ise maske takmak oluyor. Birçok ülkede maske takmak zorunluyken Türkiye de maske kullanımına hassasiyet gösteriyor.

Farklı birçok marka tarafından üretilen maskelerden hangisinin koruyuculuğunun yeterli olduğu ise vatandaşların gündeminden düşmüyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerçekleştirdiği denetlemede 41 maskenin güvensiz olduğunu tespit etti. Ayrıca bakanlık yaptığı açıklamada tespit edilen 41 maskeye ait markanın model ve seri numaraları Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti.

Konuya ilişkin bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre; İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından güvenli kişisel koruyucu donanımların piyasaya arzını sağlamak için gözetim ve denetim faaliyetleri titizlikle gerçekleştirilirken, öncelik vatandaşın sağlığını ve güvenliğini korumak oldu.

Bu kapsamda, pandemi sürecinde 335 kişisel koruyucu donanım denetlendi. Güvensizlik şüphesiyle numunesi alınan ürünler testlere gönderildi. Burada 41 maske markası güvensiz ürün olarak tespit edildi. Güvensizlik tespitleri, solunum koruyucu donanımlar alanında onaylanmış kuruluş olan laboratuvarlarda ilgili standartlara uygun bir şekilde gerçekleşti.

Bu 41 maskeye ait marka, model ve seri numaraları GÜBİS üzerinden kamuoyuyla paylaşıldı. Açıklamada ayrıca bakanlığın, ürettikleri ürünlerle vatandaşın sağlığına kast eden ve haksız rekabete yol açan kişilerin, firmaların takipçisi olmaya devam edeceği belirtildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER