A3 Haber

İçişleri, belediyelere yönelik “hizmet damgalı pasaport” soruşturmasını genişletti

İçişleri, belediyelere yönelik “hizmet damgalı pasaport” soruşturmasını genişletti

İçişleri, belediyelere yönelik “hizmet damgalı pasaport” soruşturmasını genişletti
Nisan 19
15:21 2021

İçişleri Bakanlığı altı belediyenin sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği protokolü düzenlenerek, yurtdışına bazı kişileri gönderdiğinin tespit edildiğini, bununla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Malatya’da AKP’li Yeşilyurt belediyesince Almanya’ya gönderilen 43 kişinin geri dönmediğinin ortaya çıkmasıyla, benzer yöntemle pek çok kişinin yurtdışına kaçtığı belirlenmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurtdışına çıkış yapmalarına yönelik 12 Mart’ta başlatılan soruşturma genişletiliyor.

Bu kapsamda CHP’li Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı ve Burdur Yeşilova, İYİ Partili Yozgat Yerköy, 2019 yılında kayyum atanan HDP’li Şanlıurfa Suruç ve AKP’li Ordu Korgan belediyelerince dans (folklor) gösterisi, kültür turu, gençlik programları adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurtdışına kişiler gönderildiği tespit edildi.

Söz konusu olaylarla ilgili bakanlık mülkiye müfettişi görevlendirerek, soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanlığı’nca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurt dışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştu.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile bir dernek arasında düzenlenen protokol uyarınca, çevre duyarlılığını geliştirme konulu proje kapsamında, hizmet damgalı pasaport alarak yurt dışına giden bazı kişilerin yurda dönmediğine dair iddialar üzerine 12 Mart’ta soruşturma başlatılmış ve söz konusu olayda sorumlulukları bulunduğu değerlendirilen ilgili Vali Yardımcısı ve Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ile 2 kamu görevlisi olmak üzere dört personel görevden uzaklaştırılmıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER