A3 Haber

Kılıçdaroğlu’ndan Biden’a “24 Nisan mesajı” öncesi çağrı: Kabul edilmesi mümkün değil

Kılıçdaroğlu’ndan Biden’a “24 Nisan mesajı” öncesi çağrı: Kabul edilmesi mümkün değil

Kılıçdaroğlu’ndan Biden’a “24 Nisan mesajı” öncesi çağrı: Kabul edilmesi mümkün değil
Nisan 22
16:13 2021

ABD medyası, Joe Biden’ın 24 Nisan’da ‘Ermeni soykırımı’ ifadesi kullanacağını yazarken, Biden’a mesaj gönderen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir” dedi. Kılıçdaroğlu, Biden’ı ‘sağduyulu davranmaya’ çağırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD medyasının 24 Nisan günü ‘Ermeni soykırımı’ ifadesini kullanacağını yazdığı ABD Başkanı Joe Biden’a mesaj gönderdi.

‘Bu söylemin kabul edilebilmesinin mümkün olmadığını’ savunan Kılıçdaroğlu, “Söz konusu siyasi niteleme halihazırda zor bir süreçten geçmekte olan Türkiye-ABD ilişkilerine tamir edilemez yaralar açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Biden’ın sağduyulu davranmaya çağıran Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Tarih yazma” eleştirisi

“ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 1915 tehcir kararı ve sonrasında yaşanan karşılıklı acıları ‘Ermeni Soykırımı’ olarak nitelendireceği dünya medyasına yansımıştır. Bu haksız, yersiz ve adil olmayan bir tutumdur. Bu söylemin kabul edilebilmesi mümkün değildir.

İnsanlık tarihinde savaşlar hep felaketlere ve kayıplara yol açmıştır. Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı da milyonlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur.

CHP, acıların yarıştırılması ve siyasete alet edilmesine karşıdır. Siyasetçiler olarak bizim önceliğimiz geçmiş acılardan ders alarak, bunların bir daha yaşanmamasını sağlamaktır. Devlet insanları tarihi yaparlar, bilim insanları tarihi yazarlar. Devletlerin sorumlu mevkilerinde bulunan insanların tarih yazmak gibi bir davranışı kabul edilemez.

Söz konusu siyasi niteleme halihazırda zor bir süreçten geçmekte olan Türkiye – ABD ilişkilerine tamir edilemez yaralar açabilir.

Bu sebeple Sayın Biden ve ABD Yönetimini dost ve müttefik iki ülkenin stratejik ilişkilerine zarar vermeyecek şekilde sorumlu ve sağduyulu davranmaya ve Güney Kafkasya’ya barış getirecek adımları desteklemeye davet ediyorum.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER