A3 Haber

ABD’de Johnson & Johnson aşısının kullanımına devam kararı

ABD’de Johnson & Johnson aşısının kullanımına devam kararı

ABD’de Johnson & Johnson aşısının kullanımına devam kararı
Nisan 24
09:28 2021

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), kanda pıhtılaşmaya neden olduğu gerekçesiyle 13 Nisan’da kullanımına ara verilen Johnson&Johnson koronavirüs aşısının kullanımına devam edilmesine onay verdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi, dün yaptığı toplantıdaki oylamada, Johnson&Johnson’ın ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımına 4’e karşı 10 oy ile devam kararı aldı.

Komitenin, tek doz halinde kullanılan Johnson&Johnson Covid-19 aşısının faydalarının taşıdığı risklerden çok daha fazla olduğu konusunda görüş birliğine vardığı kaydedildi.

Johnson&Johnson’ın ürettiği aşıların etiketine kanda pıhtılaşmaya yol açtığına dair bir uyarı ekleneceği bildirildi.

CDC ile ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 13 Nisan’da yapılan açıklamada, bazı hastalarda aşı uygulamasından 6 ila 13 gün sonra meydana gelen olağan dışı pıhtılaşma nedeniyle Johnson&Johnson’ın Kovid-19 aşısının kullanılmasına ara verilmesi tavsiyesinde bulunulmuştu.

Üç kişi yaşamını yitirmişti

FDA’nın 26 Şubat’ta kullanımına onay verdiği J&J’nin ürettiği tek dozluk Covid-19 aşısının ABD’de yaklaşık 8 milyon kişiye uygulandığı, bu rakamın içinden 15 kişide olağandışı kan pıhtılaşmasının görüldüğü ve 3 kişinin de hayatını kaybettiği kaydedilmişti.

Johnson&Johnson firması ise kan pıhtılaşması raporlarından haberdar olunduğunu ancak vakalarla ürettikleri Covid-19 aşısı arasında “açık bir nedensellik ilişkisi” kurulamadığını açıklamıştı.

İlgili haberler:

About Author

Ege

Ege

Related Articles