A3 Haber

BioNTech, koronavirüs aşısını çocuklarda uygulamak için harekete geçiyor

BioNTech, koronavirüs aşısını çocuklarda uygulamak için harekete geçiyor

BioNTech, koronavirüs aşısını çocuklarda uygulamak için harekete geçiyor
Nisan 29
22:31 2021

Almanya merkezli BioNTech şirketi, Pfizer ile geliştirilen Covid-19 aşısının 12 ila 15 yaş arası çocuklarda kullanımına izin verilmesi için Avrupa Birliği’ne başvuru yapmayı planladığını söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, ilaç şirketi, eylül ayına kadar bu yaş aralığından daha küçük çocuklar için veri toplayabileceğini kaydetti.

BioNTech / Pfizer mart ayında yaptığı açıklamada, aşısının 12 ila 15 yaş arası gençlerde yüzde 100 etkili olduğunu kanıtladığını duyurdu. Açıklamada, ABD’de 2 bin 260 çocuğu içeren Faz 3 denemelerinin “Yüzde 100 etkinlik ve güçlü antikor tepkileri gösterdiği” ifade edildi.

Şirket, önümüzdeki okul yılından önce bu yaş grubunu aşılamaya başlamayı umduklarını ve aşının kullanımını genişletmek için ABD Gıda ve İlaç Dairesi ve Avrupa İlaç Ajansı’ndan izin alacaklarını duyurdu.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (ECDC) alınan gözetim verileri, tüm yaş gruplarına göre 1-18 yaş arası çocukların hastaneye yatma, ağır hasta olma ve ölüm oranlarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

3 bin 500 çocuk vakasından yaklaşık 1’i ölümle sonuçlanıyor

Ajansa göre, küçük çocuklar enfeksiyona karşı daha az duyarlı görünüyor ve enfekte olduklarında, virüsü daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha az sıklıkla bulaştırıyor.

Ancak uzmanlar, dünyayı Covid-19’dan korumak için çocuklar dahil herkesin aşılanması gerektiğinde ısrar ediyor.

Aşı İttifakı Gavi’nin açıklamasına göre, 3 bin 500 çocuk vakasından yaklaşık 1’i ölümle sonuçlanırken, yetişkinler için bu oran 60’da 1.

Uluslararası Aşı Erişim Merkezi Çocuk Sağlığı Direktörü Anita Shet, çocukların aşılanmasının önemine dikkat çekiyor:

“Normale dönmek için, aşılanmış yetişkinlere, süregelen güvenlik önlemlerine, okulların güvenli bir şekilde yeniden açılmasına, önerilen tüm aşılara erişime ve en önemlisi, çocuklar için gerçekten güvenli Covid-19 aşılarını belirlemeye yönelik titiz bir yola ihtiyacımız var”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER