A3 Haber

Cumhuriyet’te eski ve yeni yönetim arasında kriz: Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından

Cumhuriyet’te eski ve yeni yönetim arasında kriz: Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından

Cumhuriyet’te eski ve yeni yönetim arasında kriz: Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından
Mayıs 21
13:55 2021

Eski Cumhuriyet gazetesi yöneticileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘terör manşetleri’ suçlamasına “Can Dündar ve ikinci cumhuriyetçilerin döneminden örnekler” açıklamasıyla katılan Cumhuriyet gazetesi yönetimine tepki gösterdi.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenleri Orhan Erinç, Can Dündar, Murat Sabuncu, eski Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve gazetenin eski Ankara muhabirleri Alican Uludağ’dan, “Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir”  açıklamasını yapan Cumhuriyet yönetimine tepki geldi.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, “Susuyorsak Cumhuriyet’le çalışanlarına olan saygı ve sevgimizdendir” dedi.

Yaklaşık 50 yıl boyunca muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık ve genel yayın yönetmenliği dahil Cumhuriyet gazetesinin her kademesinde çalışan ve “Ömrümün yarıdan ve eylemli yaşamımın üçte ikiden fazlasını Cumhuriyet gazetesinde geçirdim” diyen 85 yaşındaki Orhan Erinç, Facebook’taki hesabından “İkinci Cumhuriyetçilerin 10 Kasım 2015’te okurlarına sunduğu kitapçığı anımsatmak zorunda kaldığım için üzgünüm” diyerek, yazarı olduğu “Atatürk’ün ardından ne yazdılar?” kitabının 95 bin adet basıldığını ve okuyucuya ücretsiz dağıtıldığını hatırlattı.

Can Dündar: Bütün sorumluluk benim, gururla söylüyorum

Gazetenin suçladığı dönem Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar da, Twitter hesabından, “Doğrudur, bütün sorumluluk benim ve bunu gururla söylüyorum” dedi.

Dündar, “Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan… Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan, utanmadan…” diye devam etti.

Akın Atalay: Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından!

Eski Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay da Cumhuriyet yönetimine tepki gösteren isimlerden biri oldu. Atalay, 2015’te, gazete çalışanları ve yazarların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT TIR’ları haberi üzerinden eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a yönelik söylediği “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” ifadelerine karşı yayımlanan “Sorumlu benim” bildirisini hatırlattı.

Atalay, Twitter hesabından, “Dün ve bugün… Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından… Gazetecilik, jurnalciliği ağır bir yük gibi sırtında taşıyanların yapabileceği bir iş değildir” dedi.

Murat Sabuncu: Soylu Cumhuriyet

Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni, T24 yazarı Murat Sabuncu da Twitter hesabından Cumhuriyet’e tepki gösterirken, “Soylu Cumhuriyet” ifadesini kullandı.

Uludağ: Basın hürriyetini savunan Cumhuriyet yazarları da düşünsel olarak buna sessiz kalmamalı

Gazetenin eski Ankara muhabiri Alican Uludağ da Can Dündar ve döneminin “suçlanmasının” gazetecilik vicdanına ve Cumhuriyet değerine sığmadığını savundu.

Uludağ, şu ifadeleri kullandı:

“Beğenir veya beğenmezsiniz Can Dündar gazetecidir. İktidar her sıkıştırdığında kolayına kaçıp, haberleri savunamamak, ‘suçu’ Dündar’a ve o döneme atmak ne gazetecilik vicdanına ne de Cumhuriyet değerlerine sığar. Cumhuriyet’te gazetecilik ancak Uğur Mumcu’nun cesaretiyle yapılır.  Şundan eminim ki, çoğu Cumhuriyet çalışanı açıklamadaki bu görüşü paylaşmıyor. Bu yüzden demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, basın hürriyetini savunan Cumhuriyet yazarları da düşünsel olarak buna sessiz kalmamalı.”

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER